szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben a tartozásaik fizetésére is alig van pénzük, rendkívüli terhet jelent az érintett országoknak a koronavírus-járvány és az annak nyomában járó recesszió is.

A fejlődő országok adósságából nagyjából 1000 milliárd dollár elengedését javasolja az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) – írja a szervezet csütörtöki bejelentése nyomán a Reuters. A lépés célja az lenne, hogy az érintettek jobb eséllyel vegyék fel a lépést a koronavírus-járvány okozta válsággal, illetve több pénzük legyen az egészségügyre.

A fejlődő országok adósságterheinek enyhítésére felhívó jelentésükben azt részletezték, ezeknek az országoknak a likviditási és finanszírozási igényei a világjárvány miatt legalább 2500 milliárd dollárt tesznek ki. Eközben közülük 2000-2300 milliárd dollárnyi adósságszolgálati kötelezettsége van 2020 és 2021 között a magasabb jövedelműeknek, a szegényebbeknek pedig 700 és 1100 milliárd dollár közötti.

Az önmaguk gazdaságát 8000 milliárd dollárral megtámogató G20 országok ugyan múlt héten az idei év végéig tartó törlesztési moratóriumról döntöttek, de az UNCTAD szerint ez csak arra elég, hogy később kelljen szembenézni a problémával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz Gazdaság

Mit kapunk az EU-tól a koronavírus ellen? Marshall-segélyt vagy a nagy semmit?

Újra nekifutnak az EU-tagországok vezetői csütörtök délután annak, hogy megtalálják a csodafegyvert a koronavírus-járvány okozta sokk ellen. Ötletek vannak, ám a bőkezűségnek két korlátja is van: egyfelől ez a hétéves uniós költségvetés utolsó éve, amikor kevés pénz van már a kasszában, másfelől a tagországok egy része nem mutat nagy hajlandóságot arra, hogy beszálljon egy olyan támogatási rendszerbe, amelyből elsősorban nem ő profitál. Ez azonban nem jelenti azt – bármennyire is próbálja a magyar kormány ezt láttatni –, hogy nincs uniós segítség a koronavírus ellen.