szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egészségügyért felelős uniós biztos szerint a járvány rávilágított néhány problémára, amiket orvosolni kell.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az Európai Bizottság új, 9,4 milliárd euró költségvetésű egészségügyi programot javasolt csütörtökön a 2021-2027 közötti időszakra.

A program hozzájárul az uniós tagállamok egészségügyi ágazatainak járvány utáni helyreállításához, emellett célul tűzte ki az EU polgárok egészségének, a nemzeti egészségügyi rendszerek fejlesztését, valamint az innováció előmozdítását az egészségügyi ágazatban

- mondta csütörtöki sajtóértekezletén Sztella Kiriakidész egészségügyért felelős uniós biztos.

A biztos szerint az EU4Health nevet viselő program paradigmaváltást jelent az uniós egészségügyben, továbbá egyértelmű bizonyítéka annak, hogy az EU számára az emberek egészsége a legfontosabb. "A járvány tanulsága, hogy jobb koordinációra és együttműködésre van szükség tagállamok között. Az EU4Health révén az unió jobban fogja tudni kezelni, a határokon átnyúló egészségügyi válsághelyzeteket, könnyebben elérhetővé és megfizethetővé teszi a sokszor életmentő gyógyszereket" - hangsúlyozta.

Szerinte a válság rávilágított a már létező a gyógyszergyártási és ellátási lánc gyengeségeire, így a program alapvető gyógyszer és orvosi eszköz tartalékot kíván létrehozni az EU-ban.

Hozzátette, hogy a bizottság ösztönzőket kínál gyógyszeripari vállalatok számára az oltóanyagok európai előállítására, illetve és át kívánja helyezni a gyógyszerek és vegyi alkotóelemeik gyártási kapacitásait Indiából és Kínából.

Emellett a program több cselekvési tervet tartalmaz, az egészségügyi szakemberek képzése és mobilizálása tekintetében, továbbá elősegíti a tagállamok egészségügyi rendszerei közötti különbségek kiegyenlítését. Mivel azonban az egészségügy a tagállamok hatáskörébe tartozó szakpolitika, az unió ezen a területen ösztönző és támogató szerepet tölthet csak be.

A csomagot 7,7 milliárd euróval az uniós helyreállítási alap, 1,7 milliárddal pedig az EU költségvetése finanszírozza. Amint a javaslatot a tagállamok és az Európai Parlament elfogadja, a bizottság 2021. január 1-jétől elindítja az egészségügyi program keretében meghatározott intézkedéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!