szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már gőzerővel dolgoznak a 2021-es Sziget Fesztivál szervezésén - mondta a hvg.hu-nak adott videóinterjújában Kádár Tamás, a Sziget Zrt. ügyvezetője. Ma lenne egyébként a fesztivál utolsó előtti napja a Hajógyári-szigeten.

Pótsziget2020
Nem lehet év Sziget nélkül. Ha nem az igazi, akkor valami más. A hvg.hu ezért úgy döntött, a Sziget 2020 idején, augusztus 5. és 11. között az oldalán megrendezi a Pótsziget2020-t. Interjúk, videók, riportok készülnek, nosztalgiázunk, sőt, ha a koncertet magát nem is, de a zenei élményt igyekszünk legalább részben pótolni. Jöjjön pótszigetelni a hvg.hu-ra!
Friss cikkek a témában

A legutóbbi kormányinfón derült ki, hogy az eddigi 5,3 milliárd forintos támogatáson kívül újabb 2 milliárd 120 millió forintot kapnak a fesztiválok és a könnyűzenei klubok. Ennek keretében

  • 80 kisebb vidéki klub és koncerthelyszín kaphat egyenként maximum 9 millió forintos támogatást, 10-10 kisebb könnyűzenei koncertre.
  • 20 nagyobb klub 30 millió forintot kaphat, egyenként szintén 10-10 könnyűzenei esemény megszervezésére.
  • ezen kívül 11 határon túli zenei színpad maximum 9 millió forintos támogatást kaphat, egyenként 11-11 eseményre.

A fesztiválszervezőket is támogatják 700 millió forinttal, ezt fesztiválszervező cégenként osztják majd el. A klubok, koncerthelyszínek támogatása esetében a Petőfi Irodalmi Múzeum a pályázat megvalósítója, a fesztiváloknál pedig a Magyar Turisztikai Ügynökség a lebonyolító.

Kádár Tamás, a Sziget Zrt. ügyvezetője a hvg.hu-nak adott videóinterjújában azt mondta, a fesztiválokra szánt 700 millió forint nagyon kevés. Csak a Sziget esetében úgy lehet számolni, hogy nagyjából két hétre fedezné a működési költségeket, ezért még vizsgálják, egyáltalán pályázzanak-e. Az ügyvezető a beszélgetésben úgy fogalmazott, nem szeretnék elvenni a lehetőséget azoktól, akiknek valóban a túlélést jelentheti a most bejelentett összeg.

Kádár Tamás korábban öt pontban foglalta össze, hogy szerinte mi jelenthetne megoldást a szakmának. Javaslatait, amelyek között például szerepel, hogy

  • legyen minimum 90 napos fix határidejű moratórium az 500 főnél nagyobb létszámú rendezvényekre,
  • legyen utalványrendszer a pénzbeli visszatérítések helyett,
  • az elmaradó koncertek, fesztiválok szervezői és közreműködői számára a működési költségeket kompenzálják 50 % erejéig,
  • a 2020-ra már elbírált támogatásokat folyósítsák,
  • a kulturális áfát 5%-ra csökkentsék.

Az elképzelésekre egyelőre nem érkezett válasz.

Túry Gergely

Kádár Tamás azt mondta, sokaknak a megélhetése forog most kockán. Csak a Szigetnek köszönhetően évente több mint 150 ezer külföldi érkezik Magyarországra, a fesztivál évek óta nettó befizetője a magyar államnak, és a teljes- koncert- és fesztiválszakma hatással van a turizmusra - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István - Ká Zoltán Élet+Stílus

Bródy János: Ha az embereket békén hagynák, békésen tudnának egymás mellett élni

Kisszínpadon, nagyszínpadon (2005-ben az Illés zenekarral 60 ezer ember előtt játszott), és nézőként is megfordult a Szigeten, amely szerinte tényleg mindig a szabadság szigete volt. Csak békén kell hagyni az embereket. Ahogy Bródy János a most fájóan üres K-híd tövében fogalmazott: a Sziget Fesztivál jelentőségét a hiánya is megmutatja.

hvg.hu Nagyítás

Amikor még önfeledten öleltünk a Szigeten

Egy évvel ezelőtt még azt hihettük volna, hogy a social distancing valami fura internetes kihívás, a maszk pedig egy poénos kiegészítő. Ma már tudjuk, hogy ez a valóság, és egyre kevesebb benne a poén. A koronavírus kilőtte az idei Szigetet, ott, ahol tavaly akkora volt a tömeg, hogy még a K-híd is beleremegett, idén csend és üresség van. Az emlékek azonban itt vannak velünk. Belelapoztunk a régi képeinkbe, hogy felidézzük a szigetes éveket, amikor még nem féltünk úgy igazán közel kerülni egymáshoz.