Trump betegsége még jobban megkavarta a kártyákat
Mindenki azt figyeli, hogy milyen hatása lesz annak, hogy hétfőn vélhetően hazaengedik a kórházból az Egyesült Államok koronavírus-fertőzött elnökét. Donald Trump eddig is sokszor lepett meg másokat a váratlan húzásaival, a kórház korai elhagyása is ilyen lehet, ahogy maga a kezelése sem volt mindennapi. Bár a tőzsdék egyelőre úgy teljesítenek, ahogy azt szinte mindenki várta – a betegség hírére kicsit estek, a kórházelhagyás lehetőségére emelkedtek –, az elmúlt napok eseményei előrehozhatják a nagy gazdasági mentőcsomag elfogadását.
Nyugodtan állíthatjuk, hogy Trump koronavírusa olyan, mint az egész kormányzása: néha nem akarjuk elhinni, hogy tényleg úgy történik, ahogy. A hírről természetesen kedvenc médiafelületén, a Twitteren számolt be még pénteken, és ez lett eddigi legnépszerűbb bejegyzése, cikkünk írásakor közelítette a kétmillió lájkot.
Tonight, @FLOTUS and I tested positive for COVID-19. We will begin our quarantine and recovery process immediately. We will get through this TOGETHER!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020
Hétfőn mindenesetre már az hír, hogy az elnököt várhatóan kiengedik a kórházból, és bár a Fehér Házban folytatódik a kezelése, illetve karanténban marad, a feladatait el fogja tudni látni, nem kell ahhoz a vészforgatókönyvhöz nyúlni, hogy alelnöke veszi át a hatalmat. Hiába láttak napvilágot rendkívül ellentmondásos információk az elnök állapotáról idáig – a kabinetfőnöke például azt nyilatkozta, hogy Trump „nagyon is energikus”, hogy aztán pár órával később kórházba szállítsák, majd maga az elnök közölte ismét a Twittert használva, hogy jól van, mire másnap kabinetfőnöke is elismerte, hogy aggasztó volt Trump állapota –, a sietség érthető: november 3-án, azaz alig egy hónap múlva elnökválasztást tartanak az országban, és hát a kórházi ágyról nehéz lenne nyerni.
Az, hogy Trump egészségyügyi állapotáról ki mondott igazat, egyelőre nem derült ki, mindenesetre az elnök tettekkel is bizonyítani akarta, hogy ő bizony rendben van, és vasárnap este kiszökött a kórházból, hogy mehessen egy kört az elnöki limuzinnal és integethessen a választóinak.
President Trump in car outside hospital waving to his supporters. pic.twitter.com/xccity6myA
— Michael Heaver (@Michael_Heaver) October 4, 2020
Ekkor már legalább a maszkját felvette. Persze ettől sem volt mindenki elragadtatva, egyik orvosa például ezt írta ki a Twitterre: „Bárki, aki az elnökön kívül az autóban volt ezen a teljesen felesleges elnöki kocsikázáson, most 14 napra karanténba kényszerül. Megbetegedhettek, akár meg is halhatnak. Politikai színjátékért. Trump kockára tette az életüket a színházért. Őrültség.”
VIP-ellátást kapott, de valóban erre volt szüksége?
VIP-szindróma
– az az eset, amikor a vagyonos emberek túl könnyedén férhetnek hozzá a legmodernebb orvosi kezelésekhez. Ez alapvetően nem is lenne probléma, ám ilyenkor a kezelőorvosok olyan nyomás alatt vannak a gazdag és befolyásos beteg részéről, hogy gyakran inkább kipróbálnak egy olyan módszert is, amelyiknek a gyógyító hatása ugyan nincs még bizonyítva, de jelent már meg rólunk néhány hangzatos cikk. Ez a módszer főleg akkor kockázatos, ha emiatt megkerülik a szokásos ellátást.
„Az elnököt másképp kezelik, mint az átlagembert” – erősítette meg a Bloombergnek Art Caplan, a New York-i Egyetem Grossman Orvostudományi Karának orvosetikai igazgatója. Szerinte ilyen esetekben az orvosok „agresszívebbé válnak. Bemennek a kórterembe, és mindent megtesznek, amit tudnak, hiszen senki sem akarja, hogy őt hibáztassák az elnök halála miatt.”
Márpedig azt eddig is tudtuk, hogy Trump nem habozott kísérleti módszerekhez nyúlni: májusban ő maga híresztelte büszkén, hogy a malária ellen kitalált hidroxiklorokint szed, miközben semmi sem bizonyította, hogy a gyógyszer hatékony lenne a koronavírus ellen. De emlékezetes volt az az eset is, amikor azt vetette fel az elnök, hogy fertőtlenítővel kellene kitakarítani a fertőzöttek tüdejét.
Ezek után nem meglepő, hogy a Fehér Ház is elismerte, diagnózisa óta Trump kísérleti gyógyszerek keverékét kapta, amelyek többségét még nem hagyták jóvá és ilyen kombinációban széles körben nem tesztelték. Vény nélkül kapható gyógyszereket is szed, beleértve a cinket, a melatonint és az antacid Pepcidet.
Egyébként maguk az orvosok sem tagadták, hogy lényegében mindent beadnak az elnöknek, amitől legalább egy kicsit is remélik, hogy javulni fog az állapota. „Az elnökről van szó, és nem akarom semmilyen lehetőségtől megfosztani” – nyilatkozta például egyik orvosa. Érdekes megközelítés, főleg akkor, ha tudjuk, hogy a koronavírus-betegek 90 százaléka bármiféle kezelés nélkül gyógyul meg.
Nagyon nem mindegy
Természetesen az amerikai elnök bármiféle betegsége mindig is nagy érdeklődést fog maga után vonni, ám most erre még rátesz egy – vagy inkább több – lapáttal, hogy alig egy hónap múlva elnökválasztást tartanak az országban. És bár a külső válságok és az egészségügyi vészhelyzetek ugyan hagyományosan megerősítik a regnáló vezetőket, Trump azzal, hogy sokáig elbagatellizálta a járványveszélyt, nem feltétlenül erősítette a pozícióját.
Mindent boríthat az Egyesült Államokban Donald Trump koronavírus-fertőzése
Egy hónappal az amerikai elnökválasztás előtt bombaként robbant a hír, hogy Donald Trump koronavírusos. A külső válságok és az egészségügyi vészhelyzetek ugyan hagyományosan megerősítik a regnáló vezetőket, Trumpnak azonban azzal is szembe kell néznie, hogy az elmúlt hónapokban többször elbagatellizálta a járványveszélyt, nem hordott maszkot és egyszerű influenzához hasonlította a betegséget, amelyben már több mint 200 ezren haltak meg az országban.
Ezt mutatják a friss kutatások is, amelyek szerint egy hónappal a választások előtt Joe Bidennek tíz százalékponttal nagyobb a támogatottsága, mint Donald Trumpnak. Eszerint 51 százalék szavazna a demokrata jelöltre, míg a regnáló elnökre csak 41 százalék. Az sem segít Trumpnak, hogy a válaszadók 65 százaléka – a regisztrált demokrata párti szavazók 90 százaléka és a regisztrált republikánus szavazók fele – úgy vélte, igaz az az állítás, hogy Trump "valószínűleg nem kapta volna el a fertőzést, ha komolyabban vette volna a koronavírust".
Biden azért nyugodt nem lehet, hiszen 4 éve is minden felmérés azt mutatta, hogy Trump akkori ellenfele, Hillary Clinton lesz a befutó, hogy aztán mégis az egykori ingatlanmágnás költözzön be a Fehér Házba. Biden persze igyekszik a mostani helyzetet is a javára fordítani, például közölte, hogy korrektségből leállítja a Trumpot lejárató reklámokat, és a választásokig még hátralévő szűk 30 napban a Biden-kampány elsősorban a koronavírus-járványra összpontosít, üzenete pedig az lesz, hogy ő jobban kezelte volna a pandémiát Trumpnál. Ez persze elég magas labda a koronavírusos elnökkel szemben, nem hiába magyarázta Biden helyettes kampányfőnöke vasárnap, hogy a demokraták mindig szájmaszkot viseltek, betartották a biztonsági távolságot, és a kampányrendezvényekre is csak korlátozott számban engedtek be résztvevőket – utalva egyben Trump hanyag maszkviselési szokásaira.
A betegség miatt előbb jöhet a mentőcsomag?
Arról egyelőre megoszlanak a vélemények, hogy a gazdaság hogyan reagálja le az elnök betegségét. Ha a Foxot nézünk, akkor olyan véleményekkel találkozhatunk, miszerint „az általa létrehozott gazdasághoz hasonlóan Trump elnök is egészséges és erős, és gyorsan felépülhet a koronavírusból”. Eszerint bár sosincs jó időpont arra, hogy az USA elnöke elkapja a koronavírust, de ha valamikor, akkor most volt ez az időpont, hiszen szárnyal a gazdaság.
És ezért is féltik: Trump pártolói állítják, ha Biden lesz az elnök, és a mostani vezetéssel ellentétben komoly lezárásokat vezet be, akkor abba sok amerikai kis- és középvállalkozás bukhat bele. A demokraták meg persze azt mondják, hogy Trump teszetoszasága miatt van nehéz helyzetben a gazdaság, amit Biden megválasztásával lehetne orvosolni.
A tőzsde mindenesetre reagált: pénteken, amikor kiderült az elnök betegsége, a főbb New Yorki-i tőzsdék a negatív tartományban zártak és bár a hétfői kereskedés még nem kezdődött el, a hangulat annak hírére, hogy Trumpot kiengedik a kórházból a beszámolók szerint jó – azaz többen akarnak részvényt vásárolni, mint eladni. A Marketwatch beszámolója szerint a befektetők most azt mérlegelik, hogy a betegség mennyire befolyásolja az elnökválasztást, Trump továbbra is lemarad-e Biden mögött. Az sem mindegy, hogy a betegség mennyire befolyásolja a koronavírus gazdasági hatásait csökkenteni kívánó ösztönzőcsomag körüli, eddig húzódó tárgyalásokat. Voltak olyan álláspontok, amelyek szerint a kereskedők úgy látják, hogy csökkentek a választás körüli bizonytalanságok, ami a november 3-a utáni időszakra is pozitívan hathat, hiszen simább lehet az átmenet.
Az európai tőzsdék mindenesetre pluszokban nyitottak hétfőn, az elemzők szerint pont azért, mert most nagyobb esélyt látnak az amerikai mentőcsomag elfogadására, mondván Trump kórházi ellátása efelé löki a megállapodásban résztvevőket. Vagyis ez lehet a politikai mozgatórugója az egésznek, hiszen a beteg elnök biztosan javíthatna a megítélésén, ha a választás előtt nem sokkal dollármilliárdokkal árasztaná el a gazdaságot.
Persze a fentiekkel sem ért mindenki egyet: Ian Shepherdson, a Pantheon Macroeconomics vezető közgazdásza úgy vélte, hogy az elnök betegségére adott gyors tőzsdei reakcióknak az égvilágon semmi értelmük nem volt. Szerinte ugyan igaz, hogy a piac nem szereti a bizonytalanságot, de egy olyan országban, ahol mindössze négy hét múlva lesznek a választások, és csak nagyon kevés bizonytalan szavazó maradt, nehéz elképzelni, hogy Trump betegsége érdemben befolyásolná a versenyt. Hamarosan kiderül, kinek van igaza.