szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Egymás után gratuláltnak az uniós állam és kormányfők, illetve az uniós intézmények vezetői az Egyesült Államok megválasztott elnökének, Joe Bidennek és alelnökének, Kamala Harrisnak. A szlovén miniszterelnök egyelőre kételkedik, a magyar mással van elfoglalva.

Biden nyert, Trump még küzd - amerikai elnökválasztás 2020
November 3-án elnökválasztást tartottak az Amerikai Egyesült Államokban. A republikánus Donald Trump és demokrata kihívója, Joe Biden közti verseny több államban nagyon szoros volt, így végül csak november 7-én derült ki: Joe Biden lesz az USA 46. elnöke. Kövesse az elhúzódó elnökválasztás fejleményeit és lehetséges következményeit a hvg.hu-n.
Friss cikkek a témában

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az EU nevében hangsúlyozta

elkötelezett egy erős transzatlanti partnerség iránt, és készen áll arra, hogy kapcsolatba lépjen a megválasztott elnökkel, az új kongresszussal és a közigazgatással.

A belga politikus személyes Twitter-fiókján egy öt évvel ezelőtti, Bidennel közös képpel gratulált, és a #StrongerTogether, vagyis együtt erősebb hashtaggel.

Az EUrológus tanácsi forrásokból megtudta, hogy az elmúlt hetekben Michel elnök és kabinetje különböző forgatókönyveket készített az amerikai elnökválasztással kapcsolatban és folyamatosan tartották a kapcsolatot a tagállamokkal. A mai nap folyamán Charles Michel mások mellett Angela Merkel német kancellárral is folyamatos kapcsolatban volt.

David Sassoli, az Európai Parlament elnöke többek között azt mondta, hogy „A világnak szoros kapcsolatra van szüksége Európa és az Egyesült Államok között, a transzatlanti kapcsolatok újrakezdésére, amelyek képesek megoldani ezekben az időkben az előttünk álló számos kihívást.” Sassoli már egyfajta menetrendet is felvázolt, amikor sorolta a közös teendőket.

Közösek az értékeink, erősen hiszünk a demokráciában és a szabadságban. Együtt küzdhetünk az éghajlatváltozás ellen, kezelhetjük a zöld átmenetet és a digitális átalakulást, elkötelezhetjük magunkat a biztonságunk növelésére, a terrorizmus elleni küzdelem és az emberi jogok védelme mellett. A kevesebb egyenlőtlenséggel rendelkező világ minden érdekünk

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az előbbiekhez hasonló közös feladatokat nevezett meg, amelyekről Európának és az Biden-adminisztrációnak tárgyalnia kell.

Ez a partnerség évtizedek óta alátámasztja a liberális szabályokon alapuló nemzetközi rendet, és továbbra is a stabilitás, a biztonság és a jólét oszlopa az Atlanti-óceán mindkét oldalán

- írta közleményében. Mások mellett gratulált már az USA új elnökének a görög, az ír, a máltai, a belga, a holland, a horvát és a luxemburgi kormányfő, a francia elnök és a német kancellár is. És véleményt mondott Janez Jansa szlovén miniszterelnök is, aki szerdán már győztesnek kiáltotta ki Donald Trumpot és a fősodratú médiát sürgette, hogy ne húzzák az időt a valós eredmények nyilvánosságra hozatalával. Janez Jansa most azt írta, hogy “érdekes”-nek tartja, hogy miközben panaszok készültek a szoros választási eredmények kapcsán és a bíróságok még el sem kezdtek döntést hozni ezekben az ügyekben, a “fősodratú média (még csak nem is egy hivatalos szerv) kihirdeti a győztest”

Ehhez képest Orbán Viktor egyelőre hallgat - legalábbis az amerikai elnökválasztással kapcsolatban, Facebook-oldalán a koronavírus-vakcináról posztolt egy videót az esti órákban.

A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg is gratulált.

"Az erős NATO jó Észak-Amerikának és jó Európának. A NATO-szövetségesek együtt csaknem egymilliárd embert képviselnek, a világ gazdasági erejének és a világ katonai erejének felét"

- írta Stoltenberg. Hozzátette, hogy szükség a kollektív erőre, mert egyre több a kihívás. Ezek közé sorolta az egyre határozottabb Oroszországot, a nemzetközi terrorizmust, a kibertámadásokat, a rakétafenyegetettséget és Kína térnyerését.

Az európai vezetők közül a legérdekesebb mégis Boris Johnson gratulációja. A brit miniszterelnök az elsők között örvendezett Biden és Harris megválasztásának hírére, hozzátéve, az Egyesült Államok fontos szövetségese országának, és várakozással tekint az együttműködésre a klímaváltozástól a kereskedelmen át a biztonságpolitikáig.

MIndez azért fontos, mivel a brit és az európai közvélemény is úgy tartja, Johnson szövetségese Trump volt, ám a brit politikus minden létező fórumon igyekezett elhárítani a mostani elnök támogatását, tudva, hogy azzal választókat veszíthet. Ennél még ellentmondásosabb azonban a viszonya a demokratákkal, hiszen azok - Trumppal ellentétben - élesen bírálták a Johnson politikai művének tartott Brexit miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!