szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A világ vezetőinek kiváló témát szolgáltat a világjárvány.

Vissza kell állítani a közbizalmat! Ezt hangsúlyozta Klaus Schwab, aki már hosszú idő óta szervezi a világgazdasági fórumot Svájcban. Ezúttal a január 25-től 29-ig tartó davosi fórum virtuális, de lesz igazi is: Szingapúrban májusban. Már persze ha a pandemia megengedi...

Általános társadalmi válság fenyeget a pandemia miatt – írja davosi konferencia előtt kiadott jelentés, mely a világ legfontosabb döntéshozóit kérdezte meg arról: mire számítanak a közeljövőben? A világ helyzetét felvázoló jelentés kifejezetten pesszimista, mert három fő veszélyt lát:

  1. A világ stabilitását komolyan fenyegeti, hogy a pandemia miatt társadalmi válság törhet ki sok országban. A vírusválság legfőbb áldozatai ugyanis a reálgazdaság munkavállalói, akik megdöbbenve tapasztalják, hogy a krízis kellős közepén szárnyalnak a tőzsdék.
  2. A világot a nemzeti bankok elárasztják pénzzel, emiatt nemzetközi pénzügyi krízisek is bekövetkezhetnek.
  3. A harmadik nagy probléma a környezetvédelmi katasztrófák sora, melyekről kissé elterelődött a figyelem a Covid-19-világjárvány miatt.

Kipukkadhat a pénzügyi buborék?

Középtávon (3-5 év) a megkérdezett gazdasági és politikai vezetők attól tartanak, hogy azok a dollár- és eurómilliárdok, melyekkel a központi bankok elárasztják a piacokat, hogy kivédjék a válság hatásait, pénzügyi buborékot képeznek, ezek kipukkadása nemzetközi pénzügyi válságba torkollhat. Bár Janet Yellen asszony, a FED volt elnöke és az amerikai pénzügyminiszteri cím várományosa szenátusi meghallgatásán azt mondta, hogy mindenképp költekezni kell, az államadóság problémáit rábízhatjuk a jövőre, a davosi jelentés szerint súlyos következményei lehetnek a mostani pénzbőségnek. Nyugtalankodnak ugyanis az infláció miatt, amely előbb vagy utóbb beindulhat, és amelynek gyilkos hatása lehet a szegényebbek életszínvonalára.

A pandémianak máris nagyon komoly következményei vannak: nagyon magas a járvány emberi és gazdasági ára. Eltűnik többéves haladás a szegénység leküzdésének terén, növekszik a különbség a különböző társadalmi csoportok között. Emiatt csökkenhet a társadalmak kohéziója és a nemzetközi együttműködés, amelyre pedig fokozottan lenne szükség.

A világ vigyázó szemét Joe Bidenre veti – erről Donathan Michie oxfordi professzor írt a Conversation portálon. Az USA elnöke máris visszalépett a párizsi környezetvédelmi egyezménybe és megsemmisítette Trump sok döntését, amely akadályozta a nemzetközi együttműködést. "Az újrakezdést nem bízhatjuk a régi globalistákra" – hangsúlyozza az oxfordi professzor, aki szerint az elmúlt időszakban túlságosan is messzire ment a globalizáció, amely elsősorban a szupergazdagok érdekeit szolgálta.

"Most olyan mély a válság, hogy nem elég a gazdasági reform, hanem együttesen kell megoldani három problémát: a gazdasági érdekek összehangolását, a környezetvédelmi katasztrófa elhárítását és a világjárvány megszüntetését. Mind háromban döntő szerep jut Joe Biden új adminisztrációjának" – írja az oxfordi professzor a davosi világgazdasági fórum kapcsán.

Az új amerikai elnök nevében Anthony Fauci egészségügyi tanácsadó és John Kerry klímavédelmi különmegbízott szólal fel a virtuális davosi fórumon. Rajtuk kívül beszélt még Hszi Csinping elnök, aki felvázolja, hogy képzelik el Pekingben az USA–Kína-kapcsolatot Trump bukása után. Az Európai Uniót Ursula von der Leyen, Christine Lagarde, Angela Merkel és Emmanuel Macron képviseli a fórumon. India miniszterelnöke és Japán új kormányfője is elmondja, hogy az új ázsiai együttműködés mit jelenthet a globális gazdaság számára.

Ha a pandemia addíg elmúlik, akkor személyes csúcstalálkozóra is lesz alkalom Szingapúrban május 13-16. között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!