szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mármint a már korábban leesett, közel 3,5 milliárd után.

A 2020-as működésre kiutalt, közel 3,5 milliárdon felül, újabb 3,4 milliárd forinthoz jutott tavaly év végén a Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetirodától a Batthyány Lajos Alapítvány – írta meg a 444.hu a kabinet legfrissebb szerződéslistája alapján.

A cikkben tételesen felsorolják, hogy az iroda pontosan milyen szerződéseket kötött ezidáig az alapítvánnyal. Az elsőt még 2016. január 1-jén szignózták, ezt “Internetes lapszemlék, az angol és német nyelvű BudaPest, valamint a Metazin portál 2016. évi megjelentetésének, működésének támogatása” céljából. Ugyanebben az évben júliusban, szeptemberben és novemberben is pénzhez jutott az alapítvány – valamennyi esetben több tízmillió forintos tételekről van szó.

A pénzosztás a következő években is folytatódott, és az sem mellékes, hogy az alapítvány tavaly ősszel megkapta a Karmelita kolostortól nem messze lévő Ybl-villát. Az ingatlant, korábbi nevén Hatvany-villát, a 2000-es évek elején építtette újra egy vállalkozó, de aztán sosem nyitották meg. A jegybank egyik alapítványa azonban megvásárolta, majd nem sokkal később az államhoz került, ahonnan tavaly októberben pedig a BLA-hoz.

A Batthány Lajos Alapítvány létrehozását még Antall József miniszterelnök kezdeményezte 1991-ben. A kuratóriumi tagok közt Szájer József is megfordult, az alapítvány vezetésében pedig olyan neveket lehetett találni tavaly decemberig, mint Kobza Miklós (ő volt Orbán Viktor egykori fotósa és az MTVA volt sajtófőnöke is), illetve Szarka Gábor (akit a Színház- és Filmművészeti Egyetem új kancellárjaként ismerhetett meg a közvélemény).

A BLA tavaly ősszel – a Millenáris Parkkal és a Mathias Corvinus Collegium Alapítvánnyal együtt – közérdekű vagyonkezelő társaság lett, feladata pedig, az alapító okiratában meghatározott egyéb célok és feladatok mellett, „a magyar nemzet iránt elkötelezett, az európai egység irányába mutató, a közös keresztény-kulturális értékek és a demokratikus, képviseleti kormányzás alapján álló magyar közélet előmozdítása, továbbá a magyar tehetségek kibontakoztatása és Magyarország megbecsültségének világszerte való növelése”.

A szervezet eddigi költései között számos érdekes tétel szerepel. Ilyen például, hogy a 2019-es beszámolójuk szerint a kabinetirodától kapott támogatás egy részét, 500 millió forintot egy balatonszepezdi ingatlan megvásárlására és a Jogállam és Igazság Nonprofit Kft. támogatására fordítottak. Azt azonban már nem tudni, milyen arányban.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!