szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szeptembertől összesen öt egyetem marad állami fenntartásban.

Sajtótájékoztatón jelentette be a veszprémi Pannon Egyetem, hogy kik az intézményt a jövőben fenntartó alapítvány kuratóriumának tagjai – írja a 444. A testület elnöke a Fidesz politikusa, Navracsics Tibor lesz, aki 2010-től az Orbán-kormány közigazgatási és igazságügyi minisztere, 2014-től külügyminisztere volt, majd az Európai Bizottság oktatási, kulturális, ifjúsági és állampolgársági ügyekkel foglalkozó európai uniós biztosaként dolgozott.

Navracsics elmondása szerint a kuratórium megalakulása csak egy állomás a kuratórium és az egyetem munkájában, már hónapok óta egyeztetnek az egyetem vezetésével, hogy kialakítsák azt az új modellt, amelyben az egyetem szeptembertől működik majd.

A további négy tag

  • Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke, a Pannon Egyetem nagykanizsai campusának korábbi igazgatója,
  • Gaál Zoltán, aki 1998 és 2007 között az egyetem rektora volt,
  • Pápai Tamás, a veszprémben is jelen lévő Continental Automotive Hungary Kft. ügyvezető igazgatója és
  • Garancsi Mária közgazdász, akit a veszprémi gazdasági élet meghatározó szereplőjeként mutatott be a kuratóriumi elnök. Ő korábban tagjai volt a Pannon Egyetem gazdasági tanácsának is.

Mint arra felhívja a cikk a figyelmet, Garancsi Mária az ország egyik legsikeresebb vállalkozójának, Garancsi Istvánnak a nővére.

Navracsics Tibor újságírói kérdésre elmondta, hogy a kuratórium tagjai havi egymillió forintos tiszteletdíjat kapnak majd, amit ő elnökként nem fog fölvenni.

A szintén felszólaló Stumpf István korábbi kancelláriaminiszter és alkotmánybíró – akit nemrég kormánybiztossá nevezett ki Orbán Viktor miniszterelnök, és rábízta az egyetemek modellváltásának koordinációját – „a felsőoktatási modellváltást a Klebelsberg Kuno reformjai óta legjelentősebb oktatási reformnak” nevezte. Úgy fogalmazott, talán Klebelsberg 2.0-nak is lehet nevezni a most zajló változásokat.

Ezzel már csak öt állami fenntartású egyetem marad Magyarországon, miközben szeptemberből 21 intézmény kerül ki az államháztartási törvény hatálya alól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Újabb szenátor mondott le Szegeden, miután igennel szavazott a modellváltásra

Robbanásig nőtt a feszültség a Szegedi Tudományegyetem karain, miután megszavazták a szenátusban a modellváltást. Már a második szenátor mond le, és aláírásgyűjtés is volt egy szenátusi tag visszahívásáért. A közös bennük az, hogy ők a „megbízatásuk” szerint voksolnak, akkor a SZTE nem kerülne a jövendő kuratórium kezébe.