szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Legalábbis ebben reménykedik sok kibocsátó ország, amely visszavárja immár távmunkát végző szakembereit.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

100 ezerre teszi egy tanulmány azoknak az olaszoknak a számát, akik szűkebb pátriájukba tértek vissza külföldről vagy épp a gazdagabb északi országrészről a pandémia idején – írja a brüsszeli Politico, amely rámutat arra, hogy Görögországban is hasonló jelenség figyelhető meg.

Erre a kormányzat is rájött, és igyekszik hazacsábítani a külföldön dolgozó görögöket. Sőt felkínálja a távmunkát sok uniós polgárnak is, aki kedveli a görög klímát és a kulturális környezetet. Görögország is 800 ezer vendégmunkást veszített a 2009-es válság következtében. A görög kormány programot dolgozott ki a visszacsábításukra. Azzal kecsegtetik a távmunkásokat, hogy a következő 7 évben 50 százalékkal kisebb adót kell fizetniük.

Romániában pedig arról beszélt a kormányfő, hogy másfél millió vendégmunkás tért haza a Covid–19-járvány idején. Ez persze sok vírushordozót is jelentett, de ugyanakkor esélyt is arra, hogy a szakemberek otthon maradnak.

A 2009-es válság után felgyorsult az agyelszívás

Olaszországból 800 ezren mentek külföldre dolgozni, közülük sokan fiatal szakképzett munkavállalók voltak, akiknek a hiánya nagy károkat okozott a hazai gazdaságban. Olasz közgazdászok becslése szerint az agyelszívással az ország évi 14 milliárd eurót veszített.

Ezzel párhuzamosan folyt a szakképzett munkaerő áramlása a szegény délről a gazdag észak felé – mintegy 2 millió olaszról lehet szó –, ami még inkább megnövelte a szakadékot az országon belül. Közülük most sokan hazatértek az elmaradottabb déli tartományokba.

Permanens lesz-e a váltás?

Olaszországban az állam már eddig is sokat tett azért, hogy megtartsa az embereket a szülőföldjükön, csakhogy ott nemigen volt állás a szakképzett fiatalok számára.

Most a távmunka alapjaiban változtatta meg a helyzetet. Még a járvány elején, tavaly márciusban alakult meg Szicíliában a South Working (Délen dolgozni) szervezet.

"Az volt az ötletünk, hogy az átmeneti kényszer hatására bekövetkezett hazatérést hosszú távúra változtassuk. Ez a visszafelé forduló exodus lehetőséget teremt a déli tartományok fejlődésére" – nyilatkozta a Politicónak az egyik alapító.

Olaszországban törvényjavaslatot dolgoztak ki, amely 60 százalékos adókedvezményt jelentene a távmunkásoknak. Ezenkívül levonható lenne az adóból sok olyan beruházás, amely a távmunkához szükséges. Az országban egyébként külön minisztériuma van a déli országrész felzárkóztatásának: a kormány arra készül, hogy a 750 milliárd eurós uniós válságkezelő alap neki jutó részéből (több mint 200 milliárd euró) jelentős infrastruktúrafejlesztéseket hajt végre a déli tartományokban.

A törvényjavaslatot kidolgozó olasz honatya, aki maga is Szicíliából származik realista módon értékeli a helyzetet: "Lehet, hogy csak kevesen maradnak meg a hazatérők közül, lehet, hogy sokan. Mindenesetre meg kell tennünk az első lépéseket, mert a kivárás épp a kívánt cél ellenkezőjét érné el" – mondta a Politico tudósítójának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!