Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az uniós tagállamok a héten határoznak arról, hogy megindítják-e az eljárást az elmaradó szállítmányok miatt.
Az Európai Bizottság vélhetően jogi eljárást fog indítani az AstraZeneca ellen, amiért a gyártó nem teljesítette a koronavírus elleni vakcinák uniós szerződésben rögzített szállítását – közölték brüsszeli diplomaták a Politicóval.
A Bizottság szerdán a nagykövetek találkozóján vetette fel az ügyet, a lap szerint a tagországok többsége támogatja az eljárást.
Az egyik diplomata a portálnak hangsúlyozta: az eljárás célja, hogy kötelezővé tegyék az AstraZeneca számára, hogy biztosítsa a szerződésben meghatározott dózisokat.
Ezen a héten kell dönteniük a tagállamoknak, hogy megindítják-e a jogi eljárást a gyártóval szemben.
Elképzelhető, hogy nem újítja meg szerződését az Európai Bizottság az AstraZenecával
Az Európai Unió csak olyan vakcinagyártókkal szerződik, amelyek a vállalt időben teljesítik a megrendeléseket - indokolta vasárnap Thierry Breton belső piacért felelős uniós biztos, hogy miért is nem újíthatja meg szerződését az Európai Bizottság az AstraZenecával.
Az AstraZeneca januárban közölte, hogy az eredetileg meghatározottnál kevesebb vakcinát tud szállítani a tagállamoknak. A szerződés szerint 100 millió adagot kellett volna biztosítaniuk, de csak 30 milliót tudtak.
A vállalat előrejelzései szerint az év végéig leszállítanak 70 millió adagot az oltóanyagból, de a megállapodás szerint addigra már 300 millió dózist kellene biztosítaniuk az EU-nak. Egy záradék lehetővé teszi az uniós tagállamok számára további, legalább 100 millió adag védőoltás vásárlását.
Szerdán az Európai Bizottság illetékes szóvivője a Reuters hírügynökséggel azt közölte, hogy az unió várhatóan nem tart igényt az AstraZeneca és Johnson & Johnson gyógyszergyárakkal kötött szerződések záradékában lehetőségként szereplő további, összesen 300 millió pótlólagos adag koronavírus elleni vakcinára. A kieső dózisokat az EU a Pfizer–BioNTech vállalat oltóanyagával kívánja pótolni.
Az Európai Bizottság 600 millióra emelte a megrendelt Pfizer-vakcina mennyiségét
Annyi Pfizer-oltóanyag érkezik idén, amivel az EU lakosságának kétharmadát be lehet oltani.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.