szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kutatók sem értik pontosan, miért van az, hogy a szülők társadalmi státusza meghatározóbb a fizetésünk tekintetében, mint a saját végzettségünk.

Nincs akkora hatása a jövőbeni jövedelmünkre az iskolai végzettségünknek, mint amennyire gondoljunk. Ebből a szempontból sokkal inkább jelent kiindulási pontot a szüleink végzettsége, s így társadalmi státusza – állítja egy új, a Journal of Higher Education folyóiratban megjelent tanulmány, amiről a Fast Company számolt be.

Anna Manzoni, North Carolina állami egyetem docense több mint 56 ezer, 35 és 67 év közti amerikai diplomás fizetését vizsgálta meg, azzal párhuzamosan, hogy a szüleik milyen végzettséggel rendelkeztek.

Arra a megállapításra jutott, hogy a diplomások jövedelmének tekintetében jelentősen számít a szüleik végzettsége: két doktor esetében határozottan többet keres az, akinek legalább az egyik szülője is rendelkezik felsőfokú diplomával, mint az az orvos például, akinek a szülei nem diplomások.

Ez különösen jellemző a diplomás nőkre alapképzés esetében a kutatás szerint, a jó hír azonban, hogy ha tovább tanulnak, már kevésbé mutatható ki ez az összefüggés.

A kutató szerint ugyanakkor nem teljesen világos, mivel is magyarázható az, hogy a jövedelmünket jobban befolyásolja összességében a szüleink végzettsége, mint a sajátunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!