Balla Györgyi
Balla Györgyi
Tetszett a cikk?

A város kész az ügyben Alkotmánybírósághoz fordulni.

A szentendrei önkormányzat közleményben jelezte, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, ha a parlament elfogadja Böröcz László Fidesz-képviselő javaslatát az önkormányzati bérlakásokról. A kormánypárti politikus két héttel ezelőtt nyújtott be egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint kedvezményes áron vehetnék meg a bérlők az önkormányzati bérlakásokat.

A tervezet megjelenése után több önkormányzat is jelezte, a módosítás pont azokat az embereket hagyja magára, akik a leginkább rászorulnának a segítségre. Pikó András, a VIII. kerület polgármestere a Facebookon írta meg, hogy a törvényváltozást az elmúlt évtized legkárosabb lakáspolitikai döntésének tartja. A szentendrei képviselők szerint pedig a benyújtott törvényjavaslat alapjogsértő: sérti a tulajdonhoz való, a szociális biztonsághoz való jogot és az önkormányzatiság elvét.

A lakásvagyon kötelező privatizációjával ellehetetlenülnek a szociális bérlakásrendszer kialakítására irányuló törekvések. A törvényjavaslat elfogadása ellen minden lehetséges eszközzel fel kell lépni

– olvasható a közleményben.

Szentendrén, ha elfogadják a törvényjavaslatot, akkor a város a mintegy 6,9 milliárd forint piaci értékű bérlakásállományára összességében 1,1 milliárd forint vételárat ajánlhat a lakásvásárlóknak. Egyösszegű fizetés esetén ez 780 milliót forintot jelent. A javaslat ugyanis úgy szól, hogy a vételár a lakás forgalmi értékének 30 százaléka. Az összeg még ennél is alacsonyabb lehet, attól függően, hogy a bérlő mióta lakik az ingatlanban: évenként egy százalékkal csökken a vételár, ami legfeljebb a lakás értékének 15 százalékáig csökkenthető. Ahhoz tehát, hogy valaki a maximális kedvezménnyel élni tudjon, legalább 15 éve bérlőnek kell lennie. A tervezetben benne van az is, hogy aki egy összegben fizet, csak a kedvezményes vételár 70 százalékát kell állnia.

Van megoldás?

A szentendrei polgármester ezért módosította a város Vagyonrendeletét és Településszerkezeti tervét, amik lehetővé tehetik az önkormányzati bérlakások kötelező eladásának megakadályozását. A polgármester a Vagyonrendelet módosításában arról döntött, hogy a lakáscélú, illetve lakás megnevezésű ingatlanok forgalomképtelen törzsvagyonba kerüljenek. A Településszerkezeti terv módosításában pedig meghatározták a rehabilitációra kijelölt területeket, így az Integrált Településfejlesztési Stratégiából beemelésre került a Belváros rehabilitációját célzó „Történelmi városközpont akcióterület”, valamint a Püspökmajori lakótelep és az önkormányzati bérlakások rehabilitációjára vonatkozó „Bérlakás program” – közölték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!