szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábban vártnál gyorsabb lehet a magyar gazdaság kilábalása az OECD friss jelentése szerint.

Jelentősen javította a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a Magyarországról szóló előrejelzését. A friss előrejelzésük szerint idén 4,6 százalékkal nőhet a magyar gazdaság, így az év végére már a 2019. végi szint 99,2 százalékán állhat a GDP-nk, 2022 első negyedévében pedig már meg is haladhatja a válság előtti szintet. Az eddigi előrejelzés szerint 2021 végén a 2019-es GDP 97,4 százalékára volt esélyünk, és még 2022 legvégére is egy kicsivel a 100 százalék alatt maradtunk volna.

Az elemzésben kiemelték: a járvány harmadik hulláma nagyon sok emberéletet követelt, de Európa egyik leggyorsabb oltási kampányának köszönhetően gyors volt az újranyitás. Emiatt a belső fogyasztás nagyot nőhet, és az is segíteni fogja a növekedést, hogy más európai országok magukhoz térnek, így ott is nagyobb lesz a kereslet a magyar áruk iránt.

A bérek emelkedése folytatódhat, az infláció pedig idén és jövőre is 3,9 százalékos lehet az OECD szerint.

A jelentésben kritikát is megfogalmaznak:

  • még tovább kell csökkenteni a munkát terhelő adókat és járulékokat (a kormány is ezt tervezi),
  • környezetvédelmi adókat kellene emelni a fenntarthatóságért
  • és dolgozni kell azon, hogy nagyobb legyen a magyarországi munka termelékenysége.

Ami más országokat illet: az OECD úgy számol, hogy az Egyesült Államok gazdasága már a mostani negyedévben visszatér a válság előtti szintre, a német gazdaság viszont csak az év végén fog ott tartani. Az olasz és a brit GDP már a magyar után, 2022 közepén térhet vissza a 2019 végi szint fölé, a spanyol még egy évvel ez után, a legkésőbb pedig az argentin, amely csak 2026-ra állhat talpra teljesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

A látszat csal: nem a terasznyitás rántotta ki a gazdaságot a gödörből

Düböröghet a populizmus, ha a járványhelyzet és a gazdaság statisztikáit egymás mellé tesszük. Nagyon egyszerű lenne egymondatos válaszokat találni arra, hogy mi történt az elmúlt hónapokban, pedig kimondottan érdekes az összkép akkor is, ha részleteire bontjuk, mi okozza a váratlanul nagy gazdasági növekedést.