szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábbi 16 ezer airbnb-s lakásból csak hatezer maradt, a többi megjelent a hosszú távra kiadók között.

Kezd magára találni az albérletpiac. A bérleti díjak növekedést mutatnak havi szinten, de még mindig olcsóbbak, mint egy évvel ezelőtt. A tartósan olcsóbb bérlemények és az általános újraindulás miatt pedig a kereslet is akkora, mint 2016 óta soha – áll az ingatlan.com és a Központi Statisztikai Hivatal közös elemzésében.

Áprilishoz képest országosan 1 százalékkal, Budapesten pedig 1,1 százalékkal emelkedtek az átlagos bérleti díjak, a tavaly májusitól azonban országosan 2, a fővárosban 3,8 százalékkal elmaradtak.

A júliusi-augusztusi albérletpiaci főszezonban az egyetemisták kivételes helyzetben lesznek, „békeidőben” még soha nem látott szintű kínálatból válogathatnak

– áll az elemzésben.

A tavaly június végi 150 ezres budapesti átlagos lakbérszinthez képest most 140 ezer forintos az átlagos albérletár a fővárosban.

A budapesti piacon segíti a kiadó lakást kereső diákokat az is, hogy a fővárosi piacon az Airbnb-s ingatlanok kínálatot elszívó ereje még nem érezhető, mert a külföldi turisták még nem tértek vissza. A fővárosban a 16 ezres csúcsról 6 ezerre csökkent az airbnb-s lakások száma, a többi tízezer a hosszú távra, jellemzően diákoknak kiadandó kínálatban jelent meg.

Az átlagos budapesti bérleti díj a budapesti kínálati piacon június végén 140 ezer forint volt. A legolcsóbb kerületek közé tartozott a X., a XX., a XXI. és a XXIII., ezeket a városrészeket egyaránt 120 ezer forintos havi bérleti díj jellemezte. A másik véglet a II. és az V. kerület, ahol 180 ezer forint volt az átlagdíj.

Vidéken az egyetemvárosok közül Debrecenben, Győrben és Szegeden 110 ezer, Pécsen pedig 100 ezer forintos áron kínálták kiadásra az ingatlanokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!