szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főpolgármester szerint ez szépen példázza, hogyan nézi le a kormány a magyarokat.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Közérdekű adatigényléssel próbálta megtudni Karácsony Gergely főpolgármester, hogy milyen alapon akar felvenni a kormány 540 milliárdos hitelt Kínától a Fudan Egyetem miatt, és miért gondolja helyesnek, hogy a Diákváros "helyett kínai kommunista egyetem" épüljön. (A jelenlegi tervek szerint a Diákvárosnak is marad hely, azonban jóval kevesebb, mint amennyi az eredeti elképzelésekben szerepelt – a szerk.)

Válaszul használhatatlan dokumentumokat kapott a kormánytól, ugyanis három oldal teljesen, kettő pedig részlegesen ki volt satírozva.

„A letakart részeket a magyarok orrára nem akarják kötni, a kínaiak viszont nyilvánvalóan ismerik a részleteket” – írta a főpolgármester.

Karácsony kitakarva megkapta a februári előterjesztést, amely a Fudan Egyetemmel kötendő stratégiai megállapodásról szól, benne azzal a kormányhatározat-tervezettel, ami a magyar felsőoktatási intézmény létrehozására vonatkozó intézkedéseket tartalmazza. Az előterjesztők és egyes mondatok itt még olvashatók, a következő három oldal viszont végig fekete.

Korábban a kormány azt állította – és ezt Ungár Péter LMP-s politikus adatigénylésére is elmondta –, hogy a Fudan Egyetem budapesti kampuszáról szóló stratégiai megállapodás megkötése előtt nem tárgyalt a kínai féllel a projekt finanszírozásáról.

Az ITM azt írta,

a projekt jelenlegi állapotában még nem született, nem születhetett “tervezési, finanszírozási, kivitelezési vagy egyéb megállapodás”,

majd hozzátették, hogy a beruházás teljes transzparencia mellett valósul meg. Ezt pedig egy nyolcoldalas stratégiai együttműködési megállapodásra hivatkozva állítják, amit valóban feltöltöttek május elején a kormány oldalára.

Ebben a megállapodásban nem beszélnek hitelkonstrukcióról, és arról sem, van-e stabilitási záradék, ami azt jelentené, ha a hitelt felvevő cég országa, avagy az azt felvevő állam munkaügyi vagy környezetvédelmi politikájában jelentős változás állna be, a kínai fél ezt szerződésbontási oknak fogja venni, és azonnali visszafizetést követel.

A kormány egyébként arra hivatkozva jegelte Fudan-kérdést egy nagy budapesti tüntetés után, hogy még nincsenek meg a konkrétumok, azok ismeretében viszont maga is támogatja a népszavazást, amit most ellenzéki politikusok szorgalmaznak. A visszavonulás azonban csak látszólagos, menet közben ugyanis elfogadták a Fudan Egyetemet működtető alapítványról szóló törvényt a Parlamentben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!