szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Blikk „új Boldog-ügyként” emlegeti a történteket.

Terület- és Településfejlesztési Operatív Programokkal (TOP) kapcsolatos pályázatokkal és az azokra szánt EU-s pénzekkel élhettek vissza Heves megyei települések polgármesterei, írja a Blikk. A lap Polt Péter Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőnek adott válaszait foglalta össze, aki arra volt kíváncsi, hogy miért ugyanaz az 1-2 cég nyerte meg több település TOP-pályázatait, rendkívül túlárazva. Hadházy szerint kilenc településen összesen több mint 300 millió forint ment el piacterek kialakítására, valós igényfelmérés nélkül, silány minőségben. A képviselő állítja, megmondhatták a településvezetőknek, hogy melyik céggel kell szerződni, ha nyerni akarnak a pályázaton.

Korábban a 24.hu írt arról, hogy Szabó Zsolt fideszes országgyűlési képviselő körzetében több településen is apró piacterek épültek, volt, ahol 20 kilométeres sugarú körben 8 darab. Sok helyen már lehívták az uniós támogatási összegeket, a hivatalos átadási dátum is több évvel korábban volt, mégsem készültek el a létesítmények, Tarnaörsön például 2019 októberét adták meg a megvalósítás végső dátumának az EU-s pályázatkereső honlapon, de az 52 millió forintnyi támogatás 2017-es lehívása óta 2021 februárjáig csak egy téglalap alakú gödör készült el. A pályázatokat mind a Heves Projekt Regionális Gazdaságfejlesztési Kft. (HPRG) írta, amely a közbeszerzéseket intézi a választókerület nagy részén. Szabó korábban azzal került be az országos sajtóba, hogy 2018-ban a Magyar Nemzet megírta: a képviselő 1,2 milliárd forintot tart egy belize-i offshore számlán. Szabó tagadott mindent, ugyanakkor nyomozás indult. A körzetében más TOP-os pályázatok miatt tavaly óta nyomoz a rendőrség.

A legfőbb ügyész megerősítette, hogy három polgármestert gyanúsítottként, hatot pedig tanúként hallgattak ki Heves megye 3. választókerületében, pontos neveket nem árult el. A visszaélések egyébként az EU-csalás elleni hivatalánál, az OLAF-nál is szemet szúrtak: júliusban hat település, Kisköre, Boldog, Ludas, Tarnaméra, Tarnaörs és Boconád projektjeit kezdték átvilágítani.

A történet kísértetiesen hasonlít Boldog István fideszes parlamenti képviselő jelenleg is tartó ügyére: a politikus és körei a vádirat szerint hivatali helyzetével, befolyásával visszaélve, jogellenesen befolyásolta a megyei TOP-pályázatok eredményeit, majd elérték azt is, hogy az általuk kiválasztott kivitelezők kapják a munkát. Mindezekért a vállalkozóktól jogtalan anyagi előnyt kértek, és tőlük 2019 májusában 20 millió forintot kaptak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!