szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendeleteket Orbán Viktor miniszterelnök jegyzi. Azok, akik igazán kockázatos hitellel rendelkeznek, pénzt kaphatnak vissza.

Két olyan rendelet is megjelent a Magyar Közlönyben, ami a hitelmoratórium szabályaival foglalkozik; ezek közül az egyik a könnyítést visszamenőlegesen szabályozza, úgy, hogy a jegybank által tavaly februárban megállapított (átlagos) kamattal kell számolni két hiteltípus,

a hitelkártya-szerződések és a folyószámlahitelek esetében.

A rendelet alapján az ilyen hiteltípusokkal rendelkező magánszemélyeknek (akik éltek a moratóriummal) nem a szerződésben meghatározott kamatot kell fizetniük, hanem a piaci átlagost. Ezért

a bankoknak most ki kell kalkulálniuk, hogy a piaci átlagos kamatnál többet vagy kevesebbet számolnak fel az ügyfeleknek, és ha többet, akkor a kisebb kamatot kell relevánsnak venni.

A bankok ezzel nemcsak pénzügyi terhet kaptak a nyakukba, hanem ügyintézésit is: mindössze 60 napjuk van, hogy elszámoljanak az ügyfelekkel, az érintetteknek pedig visszafizessék azt, ami esetlegesen jár.

A másik rendelet nem okoz meglepetést, az ugyanis arról szól, hogy milyen feltételekkel hosszabbítható a fizetési haladék. Erről itt írtunk korábban, arról pedig, hogy forintban számolva mennyibe kerül a bennmaradás, itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bank360.hu Gazdaság

A millió forintos kérdés: mennyibe kerül végig bent maradni a meghosszabbított moratóriumban?

A törlesztési moratórium október 31-ig tart változatlan feltételek mellett, és jövő júniusig még nem is ér véget azok számára, akik a pénzügyminiszter által nyilvánosságra hozott rászorultsági szempontoknak megfelelnek. A kamat azonban a moratórium alatt is gyűlik, és a hosszan tartó program már jóval nagyobb terhet rak később az adósokra. Két konkrét hitelre számolták ki a Bank360 elemzői, hogy mekkora jövőbeni teherrel néz szembe, aki továbbra sem fizeti a törlesztőit.