Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
A hazai vállalkozások zöme előtt továbbra is nyitva áll a lehetőség a kamatmentes, illetve a legfeljebb fél százalékos ügyleti kamattal felvehető kölcsönök igénylésére – jelenleg a Széchenyi Kártya Program GO! hitelei és a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön is megtalálható a bankok kínálatában. Cikkünkben arról kérdeztük a bankokat, hogy melyik konstrukció mennyire népszerű a vállalatok körében. Ugyanakkor nem árt odafigyelni, hiszen amely cég államilag támogatott hitelt vett fel a moratórium bevezetése óta, az október 31. után már nem vehet részt a programban.
A koronavírus-járvány okozta válságból mára az érintett szektorok zöme kilábalt, a gazdaságélénkítő intézkedések egy része azonban továbbra is elérhető. A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön a kisebb, néhány fős vállalkozások számára nyújt segítséget: a legfeljebb 10 millió forintos, kamatmentes hitelhez hároméves türelmi idő is igénybe vehető, vagyis a törlesztést elég a szerződéskötés után három évvel elkezdeni törleszteni.
A Széchenyi Kártya Program GO! típusú konstrukciói között találhatnak a vállalkozások folyószámlahitelt, likviditási hitelt, beruházási kölcsönt, illetve kifejezetten a turisztikai és az agrár szektorokra szabott hitelt is. Emellett szeptember óta a Széchenyi Lízing GO! is elérhető, a hónap végén pedig a Mikrohitellel is kiegészül a KAVOSZ által koordinált hitelprogram palettája.
Mennyire népszerűek ezek a programok?
A bankok tapasztalatai alapján a kamattámogatott hitelek élénkítették a vállalati hitelpiacot - a Bank360.hu pénzügyi szakportálnak hat nagybank mondta el a tapasztalatait.
A Budapest Bank a Széchenyi Kártya Program GO! keretében több mint 11 milliárd forintra szerződött, az Újraindítási Gyorskölcsön esetén pedig közel 6 milliárd forintnyi hitelszerződést kötött, melyből több mint 5 milliárd forintot folyósított az ügyfelek számára. A vállalkozások körében a folyószámlahitel és a likviditási hitel a legnépszerűbb hiteltípusok, elsősorban mindennapi kiadásaik fedezésére és likviditásuk megőrzésének érdekében igénylik az ügyfelek.
A CIB Bankhoz a Széchenyi Kártya Újraindítási Program július eleji bevezetése óta közel 275 hiteligény érkezett, összesen közel 7,8 milliárd forint értékben. A beérkezett igények 58 százaléka folyószámlahitel, 33 százaléka likviditási hitel, 9 százaléka pedig beruházási hitel. A befogadott hitelügyletek közel 20 százalékára már szerződtek.
A Gránit Banknál a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön esetében eddig több száz millió forint összegben történt folyósítás, általában működési költségek finanszírozására veszik igénybe az ügyfelek ezt a hitelprogramot. A Széchenyi Kártya Programban az igénylések jelentős része még elbírálás alatt van, de eddig már 5 milliárd forint feletti igénylést fogadott be a bank. Az új hitelkonstrukciók között meghatározó a beruházásfinanszírozás.
Az OTP Bankhoz a Széchenyi Kártya Program GO!-val kapcsolatban július 1-je óta már több mint 1400 vállalkozás nyújtott be kérelmet, az igénylők több mint 80 százaléka pedig már hozzá is juthatott az igényelt összeghez. A bank eddig több mint 38 milliárd forintnyi hitelösszegre kötött szerződést a program keretében. Tapasztalataik szerint leginkább a likviditási nehézségek áthidalására alkalmas folyószámlahitelt keresik az ügyfelek, ám népszerű a szabad felhasználású forgóeszközhitel is.
A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön esetében az OTP Bank által üzemeltetett MFB Pontokon a 2021. márciusi bevezetés óta befogadott kérelmek összege átlépte a 29,3 milliárd forintot. A hitelintézethez eddig több mint 3500 vállalkozás nyújtott be támogatási kérelmet, az átlagosan igényelt hitelösszeg pedig 8,4 millió forint.
A Sberbank az új Széchenyi-hitel program indulása óta közel kétszáz hiteligénylést fogadott be, mintegy 12 milliárd forint értékben. Ennek a harmadát már el is bírálták, és 1,5 milliárd forintot már folyósított is a hitelintézet az igénylők számára, többségében folyószámlahitel formájában.
A Takarékbankhoz a Széchenyi GO! programban már 2500 hiteligénylést adtak be az ügyfeleik mintegy 75 milliárd forint összegben. Eddig több mint ötszáz esetben már folyósítottak, több mint 15 milliárd forint értékben. A korábbi Széchenyi Programokhoz hasonlóan mind darabszámban, mind volumenben a likviditást biztosító folyószámlahitelre és forgóeszközhitelre a legnagyobb az érdeklődés, azonban folyamatosan nő a kereslet a beruházási hitelekkel kapcsolatban is, és a beruházások összege is egyre magasabb.
A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönből eddig 21,6 milliárd forintot folyósított a Takarékbank.
Ha kedvezményes hitel van, moratórium nincs
A hiteltörlesztési moratóriumra vonatkozó aktuális szabályok alapján az általános moratórium október 31-én véget ér nemcsak a lakosság, hanem a vállalkozások számára is. Novembertől azok a vállalkozások élhetnek továbbra is a moratórium lehetőségével, amelyeknek a benyújtást megelőző másfél évben legalább 25 százalékkal csökkent az árbevétele, illetve amelyek a válság kitörése óta nem kaptak egyik kedvezményes, gazdaságélénkítő hitelből sem. Vagyis, aki már legalább egyszer kapott kedvezményes állami hitelt (NHP Hajrá, Széchenyi-hitel stb.), az nem számít rászorulónak a moratórium szempontjából.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.