Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Hat-hét éve nem látott szintre emelkedtek a bankközi kamatok Magyarországon.
A hiteladósok egy részének törlesztőrészletét meghatározó BUBOR-adatok láttak ma napvilágot – írja a Portfolio. A lap szerint az MNB monetáris szigorítása miatt hat-hét éve nem látott szintre emelkedtek a bankközi kamatok Magyarországon.
Ennek pedig a kis- és középvállalkozások mellett a változó kamatozású lakáshitelesek vannak leginkább kitéve, hiszen ez számukra azt jelentheti, hogy egy tízmilliós tartozás esetében a novemberi törlesztő akár 3-8 ezer forinttal is magasabb lehet, mint az októberi volt. A lap úgy számolta, hogy egyre gyakoribb a tíz százalékot is meghaladó törlesztőrészlet-emelkedés.
Ez azért lehetséges, mert egy 2009-es törvény értelmében az új kamatot a fordulónapot megelőző hónap utolsó munkanapja előtt két nappal érvényes referencia-kamatlábhoz kell igazítani. Jelenleg 6-7 éves csúcsról beszélünk, hiszen a devizahitelek 2014–2015-ös forintosítása óta nem volt ilyen magas a kamatszint. A legalább ötéves kamatperiódussal bíró lakáshiteleknél nem érzékelhető ekkora emelkedés, azonban 2022 elején már lehet a mostani mutatók miatt törlesztőrészlet-növekedésre számítani.
(Kiemelt képünk illusztráció!)
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A szél konténereket kapott fel, amelyek átszakították a védelmi kerítést.