Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Euróban számolva egy bukaresti lakos számára jóval nagyobb elkölthető jövedelem áll rendelkezésre, mint egy budapestinek. Ám Romániában nagyok a területi különbségek. Az országos átlagokat nézve Románia és Magyarország fej fej mellett állnak.
Egy romániai lakos átlagban 7 453 eurót költhetett el idén – írja a Maszol.ro hírportál a Gfk piackutató cég nemzetközi összehasonlító tanulmánya alapján. Ez szinte pontosan a fele 42 európai ország 15 055 eurós átlagának. A tanulmányból kiderül, hogy Romániában a régiós eltérések markánsabbak, mint Magyarországon.
A legtöbb európai országhoz hasonlóan Romániában is a fővárosban és vonzáskörzetében a legnagyobb a vásárlóerő. Bukarestben és Ilfov megyében átlagban 13 100 euró költőpénze van egy lakosnak. Ez csak 13 százalékkal marad el az európai átlagtól, ellenben 76 százalékkal nagyobb az országos átlagértéknél. Románián belül a Kárpátokon belüli három fejlesztési régióban a legnagyobb a vásárlóerő. A Gfk adatai szerint a Temes, Arad, Krassó-Szörény és Hunyad megyékből álló dél-nyugati régió áll a legjobban, ahol a lakosoknak az országos átlagnál 13,6 százalékkal több pénz áll a rendelkezésükre. A Székelyföldet is magába foglaló központi régióban a vásárlóerő 105,8 százaléka az országos átlagnak, míg az észak-nyugatiban 100,6 százaléka.
Az egykori Ókirályságban, Bukarest kivételével a vásárlóerő mindenhol az országos átlag alatt van. 84,5 százalékkal a dél-keleti régió helyzete a legjobb, ami főleg Konstanca megye viszonylag fejlett gazdaságának tudható be. A legkevesebb pénzből, évi 5 300 euróból az észak-keleti régió lakói gazdálkodhatnak. Ez az összeg 71,2 százaléka az országos átlagnak.
Magyarországon is a főváros a leggazdagabb térség, azonban a régiós különbségek kisebbek, mint Romániában: Budapest vásárlóereje 35 százalékkal alacsonyabb a az európai átlagnál, a magyar átlagot pedig 27 százalékkal haladja meg. A Budapesten élőknek egy főre vetítve 9 722 euró áll rendelkezésükre – ami egyben azt jelenti, hogy legalábbis euróban számolva a bukaresti vásárlóerő jelentősen meghaladja a budapestit. Ugyanakkor a magyar országos átlag (még) valamivel magasabb, mint a romániai országos átlag.
A felmérést elkészítették településekre lebontva is. Csak az 5000 lakosnál nagyobb településeket vették figyelembe, tehát Felcsút egy főre jutó vásárlóerejéről nincs információ. A 10 leggazdagabb település listája két kivétellel a budapesti agglomerációban lévőkből áll:
1. Üröm – az egy főre jutó vásárlóerő az országos átlag 160 százaléka
2. Paks – 150,2
3. Nagykovácsi – 150,1
4. Budaörs – 148,1
5. Solymár – 143,1
6. Diósd – 140,4
7. Szentendre – 135,9
8. Törökbálint – 130,5
9. Dunakeszi – 127,4
10. Győrújbarát – 127,3
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A Tisza szigetek korábbi koordinátora, Farkas Dezső az elnöke az Irány a Jövő Pártnak.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Hiába nőttek a fizetések, visszafogott a vásárlási kedv.