szerző:
Tetszett a cikk?

A 140 termékcsoport közül, amelyek árváltozása alapján összerakja a KSH az inflációs számot, 121-nek nőtt az ára az elmúlt egy évben. A rekordernél 40 százalékosnál is nagyobb áremelkedést mértek, a lista eleje pedig tele van élelmiszerekkel. De akadt egyetlen olyan termék is, ahol majdnem 28 százalékkal estek vissza az árak.

Minden várakozásra rácáfolva nem csökkent az infláció 2021 decemberében, hanem maradt az egy hónappal korábban mért 7,4 százalékos szinten. Ennél nagyobb inflációt utoljára 2007 végén mért a Központi Statisztikai Hivatal. Most azt is megnéztük, mely termékek ára nőtt a leginkább, és mik voltak azok, amiknek az ára még csökkent is.

A KSH az inflációt úgy számolja ki, hogy az országban elérhető termékeket 140 csoportra bontja, ezeknek az árváltozását figyeli az alapján súlyozva, hogy melyik mekkora részt képvisel az átlagos fogyasztói kosárban. A módszertani háttérről részletesebben itt írtunk:

Nyakunkon a drágulás, de tényleg rossz dolog az infláció?

2021 legfontosabb gazdasági jelensége az volt, hogy elszállt az infláció. Szinte senki nem úszta ezt meg, Magyarország, az USA, az eurózóna egyaránt rég nem látott inflációs mutatót ért el. Hogy számolják ezt ki, miként mérik meg, és mit lehet tenni ellene? Tényleg beleszámít a kvarcóra ára az inflációba, a lakásoké viszont nem?

A 140 termékcsoport közül 25 olyan volt, amelynél 10 százalékosnál nagyobb áremelkedést mértek 2020 decembere és 2021 utolsó hónapja között. Csak első ránézésre lehet meglepő, hogy a legnagyobb drágulást mind közül az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás csoportban mérték: mivel 2020 decemberében végig ingyenes volt a parkolás, 2021 végén pedig csak Budapesten a hónap utolsó kilenc napjában, itt a bázishatás nagyon erős volt. Minden másban viszont piaci folyamatok magyarázzák a drágulást. Az is látványos, hogy a tíz legjobban dráguló termék közül hat is élelmiszer, illetve ital.

A 10 legnagyobbat dráguló termékcsoport:

  1. Autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás: 40,5%
  2. Burgonya: 30,3%
  3. Étolaj: 26,8%
  4. Járműüzemanyag: 25,9%
  5. Liszt: 23,7%
  6. Margarin: 22,8%
  7. Konyhai és egyéb, nem szobabútor: 15,3%
  8. Kenyér: 15,2%
  9. Lakásjavító, lakáskarbantartó cikkek: 15,1%
  10. Tea: 15%

Volt így is néhány termék, amelynek csökkent az ára. Ezekről Top10-et összerakni azért nem lehet, mert csak kilenc volt. A következőkről van szó:

  • Szalámi, szárazkolbász, sonka: -0,1%
  • Telefon- és internetdíj: -0,2%
  • Sportszer, játék: -0,7%
  • Számítógép, fényképezőgép, telefon: -0,9%
  • Helyi tömegközlekedés: -0,9%
  • Audio, videókészülékek: -1,3%
  • Sertéshús: -1,6%
  • Kép-, hang- és adathordozó: -1,6%
  • Tankönyv: -27,8%

Ezeken kívül volt néhány olyan termék is, amelynek az ára ezrelékre pontosan ugyanannyi, mint egy évvel korábban. Ezek közül a távfűtés, az áram, a vezetékes gáz, a szemétszállítás, a vízdíj és a csatornadíj államilag rögzített árú, a szerencsejáték árát szintén állami cég szabja meg, a munkahelyre, iskolába szervezett utaztatás költsége, a hírközlés, valamint a könyvek ára viszont a piaci folyamatoknak köszönhetően maradt pontosan ugyanakkora, mint egy évvel korábban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!