Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A vendéglátó- és szórakoztatóiparban több vállalkozásban is jelen lévő Gerendainak múlt nyárig egymilliárdos veszteséget okozott a járvány, most mégis úgy gondolja, idén már máshogy lesz.
Szerencsére egyre inkább fenntartható a pálya
– mondta Gerendai Károly, a Sziget beindításával hírnevet szerzett, ma már többek közt fine dining éttermekben, a Budapest Parkban és az Erzsébet téri óriáskerékben is érdekelt üzletember a Digital Hungarynak adott interjúban arra a kérdésre, a tavaly nyárig összejött egymilliárdos forintos vesztesége ellenére sikerült-e mára normalizálnia a cégeit.
„A veszteségek kapcsán a legnagyobb szerencsénk az volt, hogy sokakkal ellentétben, nekünk legalább volt jelentős tartalékunk a korábbi sikeres üzleti tevékenységből, illetve a Sziget eladásából. Ha ez nem lett volna, nem tudtuk volna miből finanszírozni az ilyen mértékű veszteségeinket” – mondta Gerendai, hozzátéve, 2021-re „megtanultunk együtt élni a koronavírussal”, így nőtt a kereslet, a turizmus is elkezdett magára találni. „Voltak olyan vállalkozásaink, amik a helyzethez alkalmazkodva már tudtak kisebb nyereséget is termelni.
Összességében a veszteség az ötödére csökkent 2020-hoz képest.
Az idei évnek már azzal az elvárással futottunk neki, hogy lehetőség szerint már semelyik vállalkozásunk ne termeljen direktben veszteséget. No nem azért, mert azt gondoljuk, hogy a Covidnak idén nem lesz ránk már semmilyen hatása, hanem mert ki tudjuk küszöbölni ezeket a hatásokat” – fogalmazott az üzletember.
Arra a kérdésre, gondolt-e arra, hogy más jellegű vállalkozásokba kezdjen, hiszen minden cége a járványtól leginkább sújtott iparágakban tevékenykedik, úgy felelt: „Ilyenkor vagy meg kell próbálni minél hamarabb minimalizálni a veszteségeket, eladni amit lehet, és profilt váltani, vagy ki kell tartani és bízni a jövőben. Én azt a döntést hoztam, hogy mindent megpróbálok életben tartani, és remélem, hogy mielőbb rendeződik a helyzet. Rövid távon ez biztosan nagyobb veszteséget jelentett, mintha mindent felszámoltam volna. De hosszabb távon én úgy gondolom – és ezt a megelőző évtized is jól megmutatta – a turizmusban és a szórakoztatóiparban van még potenciál.”
Gerendai arról is beszélt: a gasztronómiában nem várt hatásai is voltak a járványnak, például a gyorséttermek mellett a fine diningban is elindult a kiszállítás: „Persze a forgalom így is csak a töredéke volt a korábbinak, de a vendégek közül sokan ráébredtek, hogy az irodába vagy otthonra már lehet olyan ételeket is rendelni, amire korábban nem is gondoltak.”
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.