szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szokásos november helyett már júniusban nyugdíjkiegészítés jöhet.

Reagált a kormány is arra, hogy 15 éve nem látott rekordszintre nőtt az infláció februárban, a Magyar Nemzeti Bank pedig a 9,8 százalékos éves inflációt sem tartja kizártnak. A Pénzügyminisztérium közleményt adott ki arról, hogy egész Európában magas az infláció – azt szemérmesen elhallgatták, hogy a mienknél azért csak öt országban magasabb –, és ezért ők „megvédik a családokat az áremelkedés hatásaitól”.

A megvédés egyrészt azt jelenti, hogy marad a benzinár maximálása, az élelmiszerár rögzítése a 2021. október 15-ei szinten, a kamatstop, és nem törlik el a rezsicsökkentést sem – mivel ezekről kész jogszabály van, nagy újdonság a bejelentésben nincsen. Arról is írtak, hogy a béremelések, a családi adóvisszatérítés, a 25 éven alattiak adómentessége és a 13. havi nyugdíj visszaépítése „az áremelkedéssel szemben segítséget jelent”, más kérdés, hogy ezeknek is komoly szerepük van az árak felhajtásában. És azt is közölték:

már júniusban nyugdíjkiegészítés jöhet.

A nyugdíjak ugyanis csak 5 százalékkal emelkedtek januártól, mert a 2022-es költségvetés elfogadásakor ekkora inflációval számoltak, mostanra viszont látszik, hogy ez egy teljesen irreálisan alacsony várakozás, az infláció januárban 7,9, februárban 8,3 százalékos volt – nyugdíjas infláció januárban 7,4, februárban 7,8 százalékos – és nincs jele annak, hogy egyhamar csökkenne. A szabály az, hogy ha az infláció magasabb, mint amekkora a nyugdíjemelés volt, akkor novemberben nyugdíjkiegészítés jár, vagyis annyi pénzt adnak a nyugdíjasoknak, mint ha már januártól annyival nőttek volna a nyugdíjak, mint amekkora az infláció volt. Most ezt előrehozhatják júniusra, majd ha még annál is nagyobb volna az infláció, akkor novemberben másodszor is kiegészíthetik a nyugdíjakat.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Az EU hatodik legmagasabbja a magyar infláció

Sok közép- és kelet-európai ország küzdött magas inflációval már az orosz–ukrán háború előtti hetekben is, a magyar drágulás így is a legnagyobbak közé tartozott.

Kovács Gábor Gazdaság

A jegybank friss előrejelzése szerint tovább nő az infláció, márciusban 9 százalék lehet

A háború okozta kínálati sokkok miatt az év első felében még gyorsul az infláció, márciusban már 8,5–9 százalék várható. Fordulat a második félévben lehet, az éves átlag megközelítheti a 10 százalékot. A gazdasági növekedés ezzel szemben lassabb lesz a vártnál, lehet, hogy csak 2,5 százalék. A jegybank folytatja a szigorítást, aminek fenntartására hosszabb ideig lesz szükség.