Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Ötszázmilliárd dollárnál is magasabb az Ukrajnában az orosz invázió nyomán keletkezett károk értéke – közölte hétfőn Julia Szviridenko ukrán gazdasági miniszter.
A tárcavezető tájékoztatása szerint a háború a február 24-i kezdete óta 564,9 milliárd dollár (192 ezer milliárd forint) kárt okozott az országnak megsemmisült vagy megrongálódott infrastruktúra, kieső gazdasági növekedés és egyéb tényezők következtében. A harcok nyomán 8 ezer kilométernyi út rongálódott meg vagy semmisült meg, és mintegy tízmillió négyzetméter lakóterületen keletkeztek károk.
Szviridenko felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap szerint az ukrán gazdaság az idén 10 százalékkal zsugorodhat, de a legrosszabb esetben a hazai össztermék (GDP) 25, vagy akár 35 százalékkal is csökkenhet.
Az Európai Unió az orosz támadások következtében súlyos károkat szenvedett ukrán városok helyreállítása érdekében egy nemzetközi újjáépítési alapot tervez létrehozni. Az uniós tagországok állam- és kormányfői a múlt héten döntöttek az alapról, amelyet aztán egy nemzetközi donorkonferencia keretében terveznek feltölteni. Az Európai Bizottság mindemellett technikai segítséget is kész nyújtani a kijevi vezetésnek a szükséges reformok megvalósításához.