szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ITM-nek van egy ötletbörzéje az alternatívákról, a kormánynak pedig olyan szent tehene, mint a rezsicsökkentés.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Zajlik a gondolkodás arról a kormányban arról, milyen lehetőségei lennének Magyarországnak az orosz energiafüggőségről történő leválásra – írja a Telex. A lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról ír, hogy a kormány “a legnagyobb titokban” már tárgyalt is ezekről az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakértői által kidolgozott alternatívákról.

Eszerint felmerült

  • egyes erőművek élettartam-hosszabbítása;
  • északolasz, lengyel és litván LNG-terminálokhoz csatlakozó vezetékek építését, használatát;
  • tárolók vásárlása, felújítása.

Nehéz lesz az ébredés a magyar rezsiálomból az orosz-európai energiaháborúban

A lengyelek a Mol terjeszkedését, a németek pedig már a paksi atomerőmű orosz bővítését fúrják - belpolitikai triumfálása után egy hónappal Orbán Viktor egyre több veszteséget szenved el a Moszkva elleni energiaembargó körüli vitákban. Kérdés, meddig tarthatja 2014-es árakon a magyar háztartások energiafogyasztását, miután az elmúlt két év alatt 25-szörös volt az áremelkedés a szabadpiacon.

A cikkben végigveszik a kormány “szent teheneit”, amiket nem szabad megkérdőjelezni a leválás tervezésekor, így a rezsicsökkentést, a sok energiát fogyasztó gépipari beszállító gyárak idevonzását, az üzemanyag-ársapkát, Paks II. elindulását, de megjegyzik, hogy felborult a megújuló-program, ahol a sok napelemes kapacitást nehéz a rendszerbe integrálni.

A lap szerint azonban még ha össze is jöhetnének a fenti alternatívák, akkor is csak az ellátás finomhangolására volnának elegek, és az egész ITM-es tervezet egyelőre csak egy ötletbörze.

A Fidesz le tudta volna szoktatni a magyar háztartásokat az orosz gázról, de mást választott

Belpolitikai sikerei után egy hónappal Orbán Viktor egyre több veszteséget szenved el az európai pozícióharcban. Az orosz energiaembargó árnyékában Magyarországon különösen a gázfűtéses lakások tulajdonosai maradtak magukra a dilemmáikkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!