Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
1999 decemberében volt utoljára nagyobb infláció, mint most, amikor 10,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az elmúlt egy évben. A legdurvábban az élelmiszerek ára szállt el, ott átlagosan 18,7 százalékos a drágulás, de a tartós fogyasztási cikkek ára is 10 százalék fölött nőtt.
Vajon 21 év után lesz-e újra két számjegyű infláció Magyarországon? Erre várhattuk a választ arra készülve, hogy a Központi Statisztikai Hivatal kiadja a májusi adatot, és meg is érkezett a válasz:
10,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az egy évvel korábbihoz képest.
Ennél magasabb inflációt utoljára 1999 decemberében mértek, akkor 11,2 százalékos volt az áremelkedés.
Ha az áprilisihoz viszonyítjuk az árakat, akkor láthatjuk, hogy a drágulás folyamatos, egy hónap alatt 1,7 százalékkal nőttek az árak.
A maginfláció, azaz a gyorsan változó és a külső gazdasági hatások kiszűrésével készült mutató 12,2 százalékot ért el – ez egy hónappal ezelőtt már két számjegyű, 10,3 százalékos volt. Az, hogy a maginfláció jóval magasabb volt már akkor is az inflációnál, mutatja azt a problémát, hogy a gazdaságunk belső szerkezete önmagában is bajban van, nem lehet mindent arra fogni, hogy az országon kívül is rossz a helyzet.
A nyugdíjas-infláció, amit úgy számolnak ki, hogy a mutató összetevőit az idősek fogyasztási szokásai szerint súlyozzák át, 10,7 százalékos, míg egy hónapja ilyenkor 9,3 százalékon állt.
Részletesen így jött ki a mostani inflációs adat:
A Magyar Nemzeti Bank úgy számol, hogy éves átlagban 9 és 9,8 százalék közötti lehet az infláció, ez alapján várható volt, hogy valamikor az év közepén 10 százalék fölé nőjön, ha már az első hónapokban a várt átlag alatt maradt. A kormány 8,9 százalékos inflációt valószínűsít erre az évre.
Amikor elhangzik az, hogy magas az infláció, a kormány tagjai rögtön hozzáteszik: bezzeg máshol még nagyobb. Van olyan ország, amire ez tényleg igaz – az EU legrosszabbjától, az észt 20,1 százalékos inflációtól szerencsére nagyon távol vagyunk –, de az eurózónában májusban 8,1 százalékos volt az átlagos áremelkedés, vagyis jóval alacsonyabb, mint a mienk. Ráadásul az eurózóna inflációját igazán a közép- és kelet-európai országok húzták fel, a nyugatiak közül egyedül Hollandia áremelkedése volt két számjegyű, 10,2 százalékos.
Persze ami nálunk történik, az teljesen más, mint az EU-ban. Az eurózónában májusban 39,2 százalékos volt az energiaárak emelkedése, míg nálunk az árrögzítés miatt a rezsi visszafogja az inflációt. Ellenben az ételek és a dohánytermékek az eurózónában együtt „csak” 7,5 százalékkal drágultak egy év alatt, nálunk pedig épp ennek a csoportnak száll el az ára a legdurvábban. És ezen a benzinár maximálásával ellentétben a kormányzati beavatkozás is csak minimálisan tud segíteni, hiszen a boltosok nyugodtan emelhetik más termékeik árát, hogy behozzák a rögzített árú hat élelmiszer miatti bevételkiesést.
Márpedig az élelmiszerek ára várhatóan még tovább fog nőni: a blokkk.com számolt úgy, hogy a mezőgazdasági alapanyagok drágulása miatt az élelmiszeripar átadási árai – vagyis amilyen áron a boltok a termelőktől veszik a terméket – már 30 százalékkal magasabbak, mint egy éve. Azt pedig a saját tesztünkben is tapasztaltuk, hogy a legtöbb étel drágulása mennyire nagy:
Az árstop és az olcsóbb paradicsom súlyos bolti drágulást fed el
Havi alapon 8 százalékot meghaladó mértékben drágult a kenyér és a rizs - ez a legszembetűnőbb tapasztalatunk az után, hogy újra végignéztük csaknem húsz, mindennapi élelmiszer árát a hazai láncoknál. Böngéssze át táblázatunkat és grafikonjainkat!
A reálbérek ennek ellenére nőnek – bár a KSH a májusi béreket még nem tette közzé, a legfrissebb adatuk az, hogy márciusban az átlagkereset 17,5 százalékkal volt magasabb, mint egy éve, a nettó kereset mediánértéke pedig 16,5 százalékkal. Ez pedig azt jelenti, hogy nagy ár-bér spirálban van a magyar gazdaság.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Mariska Hargitayt a legtöbben színésznőként ismerik, de úgy döntött, beül a rendezői székbe, hogy bemutassa, hogyan került közel édesanyjához, Jayne Mansfieldhez hatvan évvel azután, hogy elveszítette őt egy olyan autóbalesetben, amiben ő maga is majdnem meghalt.
15–9-re nyertek a mieink.