szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Csak minimális mértékben ellenőrizné az Európai Unió az Írországból érkező árukat – ezt javasolta Maros Sefcsovics uniós biztos, hogy visszahozza a tárgyalóasztalhoz a briteket. Liz Truss teljes mértékben tisztában van a tárgyalás tétjével, hiszen nemrég még külügyminiszter volt Őfelsége kormányában.

„Csakis akkor lenne ellenőrzés, ha jogos gyanú merülne fel, hogy valamilyen illegális tevékenység folyik: csempészet, kábítószer, veszélyes gyerekjátékok vagy mérgező élelmiszerek” – jelezte a megegyezési szándékot az uniós biztos. Mit jelentene ez a gyakorlatban? „Azt, hogy naponta csak 3–4 szállítmányt vizsgálnák át a vámosok.”

Az ír miniszterelnök, Micheal Martin sietett kijelenteni, hogy mindez az Európai Unió „rugalmasságát jelzi” és a „megegyezési szándékot” Brüsszelben. „Már beszéltem erről az új brit miniszterelnökkel. Ez csak előzetes tárgyalás volt. Még majd találkozunk párszor ebben az ügyben” – jelentette ki Írország miniszterelnöke.

Maros Sefcsovics uniós biztos elmondta a Financial Timesnak, hogy a gyakorlatban nem lenne különbség a brit és az uniós álláspont között. London ragaszkodik ahhoz, hogy egyáltalán ne legyen semmiféle ellenőrzés, míg az Európai Unió javaslata minimális, szinte láthatatlan vámvizsgálatról szól.

Az ír miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy le kell zárni ezt a vitát, hogy fontosabb ügyekkel foglalkozhassanak: „Az Európai Unió és az Egyesült Királyság jó partnerei egymásnak a nagy geopolitikai vitákban, erre kellene most fókuszálnunk, úgyhogy gyorsan rendeznünk kellene ezt az ügyet.”

Milyen gyakorlati akadálya van a megegyezésnek?

„Akkor lehet teljesen láthatatlan a vámvizsgálat, ha a brit hatóságoktól azonnal megkapjuk az információkat a beérkező szállítmányokról, mert ily módon a vámosok láthatják, hogy mire kell gyanakodniuk” – nyilatkozta Sefcsovics.

A britek azt állítják, hogy ők biztosítanák a valós idejű hozzáférést az árulistákhoz, de az uniós vámhatóság nem használja ki a lehetőséget. London azt is kifogásolja, hogy féltucatnyi uniós vámos lógatja a lábát Belfastban, mert annyira nincs igazi munkájuk.

Sefcsovics olajágat nyújtott a briteknek, akik azzal fenyegettek, hogy egyoldalúan megszüntetik a vámellenőrzést – írja összefoglaló cikkében a londoni The Guardian.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!