szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatvan fillérrel romlott délutánra a forint reggeli negatív árfolyamrekordja, 428 fölött is megfordult az euróárfolyam.

Tovább romlott a forint a reggeli mélyponthoz képest, az amerikai tőzsdenyitás után átlépte a 428-at az euró árfolyama, amely 428,2 közelébe emelkedett.

Délután egy óra körül a dollárral szemben is meglett az újabb negatív rekord, hajszállal 442 alatt (441,8) állt meg az árfolyam romlása, de azóta sem javult sokat.

A svájci frank sem került még ilyen sokba korábban, hétfőn 441,7 forintot is elkértek érte.

A forint már kora délelőtt gyengélkedett, tíz óra magasságában ért el a legutóbbi mélypontra. Az euróval szemben az elmúlt egy hónapban bemutatott 7,5 százalékos esés azt jelenti, hogy minden egyes napon egy forinttal emelkedett a közös valuta értéke.

A mai újabb mélypontokhoz feltehetően van némi köze annak, hogy Magyarország külkereskedelmi hiánya is rekordot döntött:

Újabb negatív rekord dőlt meg, akkora a külkereskedelmi hiányunk

Évek óta nem volt egyetlen hónap sem, amikor akkora, 517 milliárd forintos külkereskedelmi hiány jött volna össze, mint idén augusztusban. Az is elképzelhetetlen jelenség volt korábban, hogy az első nyolc havi mérleg negatív legyen, márpedig most hatalmas mínuszban van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

Szó sincs magyar államcsődről, de nagyon kéne a kemény deviza

Az nem jelent államcsődöt, hogy a kormány kifizetési stopot rendelt el a kormányzati szférában, még akkor sem, ha emiatt egyes intézmények késedelmes fizetésbe esnek a beszállítói számláikkal. Fel sem merül, hogy Magyarország ne tudná vagy akarná fizetni a lejáró adósságait – ez jelentene államcsődöt. Ugyanakkor a megborult folyó fizetési mérleg miatt nagy szükség lenne devizabevételekre. A legjobb, ha a kormány minél gyorsabban meg tud állapodni az Európai Bizottsággal, egy jelentős devizakötvény-kibocsátáson most nagyon borsos felárat kellene kínálni.