szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hatósági áras lesz a tojás és a krumpli, a kiskereskedők nem adhatják őket a szeptember végi árnál drágábban. Ez első lépésben árcsökkentési kötelezettséget jelent. A rezsiben a rendszerhasználati díjak jövőre nem fognak emelkedni, a hálózati kiegyenlítő szerepet betöltő erőművek különadót kapnak a nyakukba.

Újabb két, alapvetőnek nevezett élelmiszertermékre vezet be árstopot a kormány: a tojásra és a burgonyára – jelentette be Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Kormányinfón. E termékekért az üzletek (a nagybani piacok kivételével) nem kérhetnek magasabb fogyasztói árat, mint szeptember 30-án. Mivel jelenleg november 9-e van, ez praktikusan jelentős, kötelező árcsökkentést jelent.

Egy darab tojás ára jelenleg már bőven 100 forint fölött jár, a statisztikai hivatal szerint az szeptemberi átlagár 73 forint volt. A burgonya átlagára szeptemberben 352 forint volt kilónként. Gulyás elmondása szerint az árstop a tojás esetében mintegy 25 százalékos, a krumpli esetében mintegy 10 százalékos árcsökkenést fog jelenteni. Ez a teljes fogyasztóiár-indexet (az inflációs mutatót) mintegy 0,1 százalékponttal mérsékelheti.

Reviczky Zsolt

A részletekről a miniszter kérdésünkre a kormányinfón még azt mondta, hogy burgonyából a késői burgonyára, tojásból pedig az M-es méretű tojásra vonatkozik a szabályozás, később a kormány pontosított, eszerint

minden méretű tojásra érvényes az ársapka.

Nagyon úgy tűnik, hogy Gulyás Gergely nem nagyon szokott saját kezűleg élelmiszert vásárolni, illetve felmerül a kérdés, hogy egy kormányülésen van-e olyan a teremben, aki szokott. Se a tojás, de a burgonya nem olyan egyszerű termékcsoport ugyanis - remélhetőleg legalább a kormányrendelet megszövegezéséért felelős szakapparátusban akad olyan, aki szembesült már tojásokkal és krumplikkal. A helyzeten segítene, ha a kormány egyeztetne a jogszabályalkotás előtt az érintettekkel (jelen esetben legalább az élelmiszer-kiskereskedelmi szereplőkkel), de ez jellemzően nem szokott megtörténni. Tojásból - azon túl, hogy M - lehet kapni péládul GMO-mentest, mélyalmost, szabadtéri tartásból származót, biotojást stb. Egyébként nem csak a tyúkok tojnak, fürjtojást is lehet kapni. Még burgonyából is töbféle van, sárga, piros, saláta stb. A kormányrendelet nélkül csak annyi biztos, hogy az édesburgonyának is nevezett batáta nem lesz árstopos.

A miniszter az energiaárakkal magyarázta, hogy miért ilyen magas az élelmiszerek inflációja Magyarországon. Az energiaárak pedig a kormány szerint a „brüsszeli szankciók”, sőt akár csak a szankciók említése miatt magasak. Gulyás nem fejtette ki, hogy az infláció (és különösen az élelmiszerek inflációja) miért pont Magyarországon kiemelkedően magas – igaz, hogy Magyarország különösen kitett az (orosz) importenergiának, de ugyanez más országokra is igaz.

A miniszter nem válaszolt arra a kérdésre, hogy az újabb árstopok vezethetnek-e termékhiányokhoz a tojás és a krumpli esetében – ahogy a már árstopolt termékek esetében teljesen általánossá váltak a termékhiányok. A miniszter mindössze annyit mondott, hogy a vidéki kisboltok állami támogatást fognak kapni. A nagy üzletláncok azonban nem.

Arról, hogy az árstopok miért nem alkalmasak az infláció letörésére, sőt miért fejtenek ki akár ellentétes hatást, itt írtunk részletesen.

Gulyás Gergely most kérdésre azt válaszolta, hogy az árstopok nem az infláció leszorítása miatt fontosak, bár van némi inflációmérséklő hatásuk, hanem azért, mert ezeknek köszönhetően a lakosság legalább néhány alapvető termékhez az alapvető inflációtól független áron juthat hozzá.

MTI / Soós Lajos

Az energiára visszatérve, Gulyás Gergely bejelentette, hogy a lakosság által fizetett elektromos rendszerhasználati díjakat jövőre sem fogja emelni a kormány (ezeket a díjakat a kormány határozza meg hatóságilag). Egyelőre nem tudni, az energiadíjak emelkednek-e. Az alsó, „rezsicsökkentett” díjsávban ezeket is a kormány határozza meg, és a kormány elkötelezett a „rezsicsökkentés” fenntartása mellett. A fölső díjsáv „lakossági piaci” árait az energiahivatal határozza meg negyedévente, legközelebb január 1-től változhatnak.

A kormány új különadót vezet be a hálózati kiegyenlítő szerepet betöltő erőművekre – ezek akkor lépnek be a termelésbe, mikor a magas fogyasztás alacsony termeléssel párosul, a jelenlegi energiamix mellett jellemzően akkor, amikor a megújuló (szolár) források nem termelnek. Ezek jellemzően gyorsan és rugalmasan szabályozható gázerőművek. A különadó mértéke idénre 13 százalék, 2023-ra 10 százalék, a kormány 40-40 milliárd forint adóbevételt vár.

Az állami MVM portfoliójában négy, tartalék kapacitásul és kiegyenlítő szerepben szolgáló erőmű, a Litéri, Lőrinci, Sajószögedi, és Bakonyi található. A Budapesti Erőmű Zrt. és egységei (Kelenföld, Kispest, Újpest) tulajdonosaként jelentős szereplő a Veolia. A gönyűi 443 megawattos gázerőmű tulajdonosa a német Uniper. A legnagyobb, összesen közel 800 megawatt kapacitású hazai gáztüzelésű erőmű, a Dunamenti Erőmű tulajdonosa a magyar hátterű, svájci központú MET.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!