szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány úgy látja, hogy már nem indokolt fenntartani az intézkedést.

Nem hosszabbítja meg a kormány a fizetési moratórium év végével lejáró hatályát, a tartozások visszafizetésében azonban továbbra is segítséget nyújt – jelentette be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

Mint írták: szem előtt tartva a lakosság és a vállalkozások megvédését, valamint a szankciók okozta gazdasági és inflációs helyzetet, a kabinet arról döntött, hogy

  • jogszabályban garantálja, hogy a moratórium kivezetése ellenére az ügyfelek által fizetendő havi törlesztőrészlet 2023 januárjától ne emelkedhessen a moratóriumban való részvétel során felhalmozódó kamatok és díjak miatt;
  • rögzíti, hogy a tartozás visszafizetése a futamidő meghosszabbításával valósulhat meg.

A tárca felidézte, hogy a kormány a koronavírus-világjárvány negatív gazdasági hatásainak mérséklése érdekében vezette be az átmeneti fizetési moratóriumot 2020 márciusában. Ez akkor valamennyi lakossági és a vállalati ügyfélre vonatkozott. Mára azonban a moratóriumban lévők száma jelentősen lecsökkent.

A moratóriumot kezdetben 2020. év vége helyett előbb 2021 júniusának, majd októberének végéig hosszabbították meg. A járvány gazdasági hatásainak enyhülésével párhuzamosan, 2021. novembertől célzottan, már csak egyes kiemelten sérülékeny társadalmi csoportok (nyugdíjasok, gyereket váró és nevelő adósok, közfoglalkoztatottak, illetve azok, akiknek a járvány hatására csökkent a jövedelmük), valamint pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozások (árbevételük legalább 25 százalékkal csökkent az előző évhez képest) számára maradt elérhető, amennyiben nyilatkoztak rászorultságuk indokoltságáról előbb 2021. október végéig, majd 2022. július végéig.

Az egyre nagyobb számban kilépő ügyfelek miatt 2022. augusztusra már csak a vállalati hitelek mindössze 1 százaléka, a lakossági hiteleknek pedig csak 3 százaléka vett részt a célzott fizetési moratóriumban, ami azóta tovább csökkent. A közlemény szerint döntése során a kormány mérlegelte, hogy a kamatstop – amely 350 ezer családot és 60 ezer vállalkozást érint – már megfelelő védelemmel szolgál, így az intézkedés fenntartása nem indokolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Évek óta kéri az MNB, hogy legyünk óvatosak a pénzügyekkel, majd jött a kormány, és kisegítette, aki nem volt az

Megússza a komoly büntetést az, aki a csok felvételekor gyerekvállalást ígért, majd nem lett gyereke, ahogy az is jól járt, aki olcsóbb, de kockázatosabb hitelt vett fel, az állam őt is kisegíti. Nem először látjuk ugyanazt a folyamatot: sokan kockáztatnak a pillanatnyi előnyökért, majd amikor beüt a krach, akkor őket menti az állam. Így nehéz pénzügyi tudatosságra tanítani bárkit is.