Tetszett a cikk?

Három ország volt csak az EU-ban, ahol decemberben nőtt az infláció, a magyar egy volt ezek közül.

Toronymagasan a magyar infláció volt a legnagyobb az EU országai közül decemberben - számolt az Eurostat. A KSH 24,5, az Eurostat egy kicsit más módszertannal 25 százalékos drágulást mért Magyarországra az előző havi 22,5, illetve 23,1 után.

Ez pedig azt jelenti, hogy már csak közel sem járunk azokhoz az országokhoz, amelyekre októberig lehetett mutogatni, hogy nagyobb az inflációjuk a mienknél: Lettország inflációja 21,7 százalékról 20,7-re csökkent, Litvániáé 21,4-ről 20-ra, Észtországé 21,4-ről 17,5-re.

A saját régiónkkal pedig mintha nem is egy ligában játszanánk:

  • Csehországban 17,2-ről 16,8 százalékosra lassult az infláció,
  • Lengyelországban 16,1-ről 15,3-ra,
  • Szlovákiában 15,1-ről 15-re,
  • Romániában 14,6-ról 14,1-re,
  • Horvátországban 13-ről 12,7-re,
  • Szlovéniában 10,8 maradt,
  • Ausztriában pedig 11,2-ről 10,5-re lassult.

Feltűnő lehet ebben a felsorolásban az is, hogy majdnem mindenhol már kisebb volt a decemberi infláció a novemberinél, bezzeg nálunk nagyot nőtt. És valóban, ez egy szinte teljesen általános jelenség, hogy az európai országok túl vannak az inflációs csúcson: az unió 27 országa közül 23-ban már lassult a drágulás üteme decemberre. A kivétel Szlovénia, ahol stagnált, Málta, ahol 7-ről 7,2-re nőtt (sokan elfogadnának most egy ekkora drágulást), Svédország, ahol 10,1-ről 10,8-ra gyorsult, és természetesen Magyarország.

A 27 ország közül már 12-ben sikerült egyszámjegyű szintre szorítani az inflációt (nyolcban visszavitték a lélektani határ alá, a franciák, az írek, a finnek és a máltaiak pedig nem is mentek be fölé korábban). Ezúttal Portugália és Németország csatlakozott az egyszámjegyű inflációs államok csoportjához, ami szép lassan már nem is egy elitklub, egy-két hónapon belül a kontinens többsége ide fog tartozni.

A legkisebb inflációt, mindössze 5,5 százalékosat, Spanyolországban mérték. Alig rosszabb ennél a luxemburgi 6,2, valamint a francia 6,7 százalékos mutató. Az EU egészében 10,4 százalékkal volt drágább az élet decemberben, mint egy évvel korábban.

Még sokkal rosszabbnak tűnik a magyar helyzet, ha csak az élelmiszerdrágulást nézzük. Az élelmiszerinflációra leszűkített lista élbolya ugyanis a következőképp néz ki:

  1. Magyarország 49,6 százalék
  2. Litvánia 33,5 százalék
  3. Észtország 30,8 százalék

Persze elég csúnya a szlovákok 29 vagy a csehek 27,2 százalékos mutatója is, szóval azért bőven vannak megoldásra váró problémák a régiónk más országaiban is. Azt pedig valószínűleg az ottani politikusok is csak megnyugtató kifogásnak használhatják fel, hogy bezzeg Magyarországon még sokkal rosszabb a helyzet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!