szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vételár kifizetésével lezárult a Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. (Vodafone Magyarország) megvásárlása – közölte kedden a 4iG Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde oldalán.

A január 8-án aláírt adásvételi megállapodásnak megfelelően a 4iG Nyrt. 51, a Magyar Állam pedig 49 százalékos közvetett befolyást szerzett a magyar piac második legnagyobb telekommunikációs vállalatában. Az új tulajdonosokhoz (a 4iG leányvállalatához, azaz Antenna Hungáriához és a Magyar Állam tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt-hez) kerültek a Vodafone Magyarország mobilfrekvenciái, az aktív rádiós átviteli berendezései, az aktív antennák és kábelek, a kültéri kabinetek egy része, továbbá a felhordó és a tornyokat kiszolgáló optikai hálózata is.

A Vodafone Magyarország tranzakció kapcsán közzétett cégértéke (EV) 660 milliárd forint.

A tulajdonosváltás az ügyfeleket nem érinti. A Vodafone szolgáltatásait mind a lakossági, mind az üzleti ügyfelek a továbbiakban is változatlan formában vehetik igénybe.

Meghökkentő számlák: ha a Vodafone pénzéről van szó, számít az infláció, ha az ügyfelek kedvezményéről, akkor nem

Ez lehet az oka annak, hogy sokan kaptak magasabb számlát, mint amire az előre bejelentett drágulás alapján számítottak. A Vodafone januártól árat emelt az inflációra hivatkozva. Eredetileg azt jelentették be, hogy maximum 9,39 százalékkal emelkednek a havidíjak, de a Telex szerint vannak olyan Vodafone-ügyfelek, akik ennél nagyobb mértékű, akár 14-20 százalékos drágulást tapasztaltak a decemberi számlájukhoz képest.

Ahogy a hvg360 elemzésében részletesen olvasható, a Vodafone-ügylettel egy a Magyar Telekom méretével összevethető távközlési cégcsoport jön létre, azonban az eredményességéhez képest jóval eladósodottabb, ami akkor is kockázatot rejt magában, ha a távközlést a szakemberek stabil, kiszámítható szektorként jellemzik. Emiatt elmaradhatnak fejlesztések, és áremelés is jöhet. Ez azt jelenti, hogy az adófizetők és az előfizetők is rosszul járhatnak a Vodafone felvásárlásával.

Arról, hogy ezzel a felvásárlással milyen évtizedes hagyományt folytatott az Orbán-kormány, itt írtunk részletesen:

Versenytorzító hagyományt folytat a kormány a nemzetstratégiai jelentőségű Vodafone-felvásárlással

Közel egy évtizede teremtette meg magának a lehetőséget az Orbán-kabinet arra, hogy közérdekre hivatkozva nemzetstratégiai jelentőségűvé minősítsen át sok milliárd forint értékű céges tranzakciókat, kizárva így az ügyletek vizsgálatából a Gazdasági Versenyhivatalt. A miniszterelnök az évek során rengeteg területen intézkedett így - felidézzük a legemlékezetesebb GVH-elpöcköléseket.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!