szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Rishi Sunak brit miniszterelnök áttörést emleget, Londonban a képviselőház melegen fogadta az Európai Unióval megkötött egyezményt, de a konzervatívok szövetségese Észak-Írországban egyelőre kivár.

„Még sok érzékeny pont maradt” – jelentette ki talányosan az északír Democratic Union Party (DUP) vezére az új Brexit-egyezményről. A szakértők ezt jó jelnek tekintik, mert Jeffrey Donaldson szeret kapásból nemet mondani.

Belfastban két irányzat küzd ebben a pártban: az egyik legszívesebben nemet mondana, a másik viszont elfogadná azt. A pártelnök így nincs túlságosan könnyű helyzetben. Ahogy Rishi Sunak miniszterelnök sem, aki ugyan kijelentette, hogy végrehajtják az egyezményben szereplő intézkedéseket az északír DUP támogatása nélkül is, de ez politikailag erősen problematikus.

A DUP is meg van fogva, mert bár még mindig ők a protestánsok fő képviselői Észak-Írországban, de az utóbbi időben felbukkant egy szélsőséges párt, a TUV, amely kapásból elutasította az új egyezményt. Májusban választások lesznek, és a DUP vezére tarthat attól, hogy sok választója elpártolhat, ha túlságosan gyorsan igent mond a megállapodásra.

A DUP szakértői most soronként vizsgálják meg az egyezményt, amelyet a brit kormányfő hétfőn írt alá az Európai Unióval. Ez persze csak színjáték – mondják a politikai szakértők Belfastban –, a pártvezetés így akarja megmutatni a választópolgároknak, hogy véresen komolyan veszi a dolgot. Ugyanebben a csapdában van a Stormont, az északír parlament legnagyobb pártja, a Sinn Féin. A katolikus írek képviselői ugyancsak meg akarják mutatni a világnak, hogy halálosan komolyan veszik az egyezményt. A Sinn Féint egyáltalán nem zavarja az, ami miatt a protestáns DUP nagyon ideges: az Európai Unió jogszabályainak egy része érvényes marad Észak-Írországban.

Mit szól mindehhez Észak Írország népe? A többséget a megélhetési válság érdekli – írja erről a Guardian, kiemelve, hogy ez a terület az Egyesült Királyság szegényebb részei közé tartozik. A gazdaság állapota, főként az egészségügy helyzete sokkal inkább érdekli a választópolgárok többségét, mint az, hogy mi van az új északír jegyzőkönyvben.

Az üzleti körök Észak-Írországban mindenesetre elégedettek az új egyezménnyel. Egy helyi vállalkozó így értékelte a BBC Ulster szerda reggeli műsorában: „A végeredmény jobb, mint amire számíthattunk. Már szinte visszatérnek a Brexit előtti idők!”

Az angol üzletemberek is elégedettek. A BBC Yorkshire-ben egy kolbászkészítő vállalkozót kérdezett meg, aki elmondta, hogy eddig gondok voltak a szállítással a sok ellenőrzés miatt. Ha ennek most vége szakad, akkor valószínűleg újra tőle vásárolnak majd angol kolbászt az északír kereskedők. Az egyezmény nagyon megkönnyíti a kereskedést Nagy-Britannia és Észak-Írország között. Rishi Sunak miniszterelnök ezért is hangsúlyozta, hogy azok az élelmiszerek, amelyeket Nagy-Britanniában lehet árusítani, azok mostantól a boltok polcaira kerülhetnek Észak-Írországban is. Mostanáig az okozott gondot, hogy eltérnek az uniós élelmiszerszabványok a britektől.

Észak-Írországban is boldogok a kereskedők – számol be a BBC tudósítója, akinek az egyik legnagyobb helyi kertészeti vállalkozó így nyilatkozott: „régebben a növények három vagy négy napig is álltak a vámon. Ez idő alatt sok virág elpusztult vagy valamilyen fertőzést kapott. Most ennek vége. Ráadásul nemcsak egy eladótól rendelhetünk, aki megfelelt a szabványoknak, hanem többtől is. Ez fantasztikus.”

Képünkön Rishi Sunak brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfői, londoni tárgyalásuk után

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!