szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A döntés okát nem árulták el.

A korábban bejelentett tervekkel ellentétben Békésen, Hevesen, Komádiban és Komlón nem épül börtön - tájékoztatta a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) kedden az MTI-t. Közleményükben azt írták, az érintett önkormányzatokat levélben értesítették az építkezések meghiúsulásáról, „támogatva egyúttal, hogy a területek visszakerüljenek az önkormányzatok tulajdonába”.

Az erre vonatkozó háromoldalú szerződéseket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. mint a magyar állam tulajdonosi jogait képviselő társaság készíti elő. A szerződések aláírására a zrt. igazgatósági döntése után kerül sor – tették hozzá.

Békésen ötszáz ember elhelyezésére szolgáló börtön épült volna az eredeti tervek szerint. A békési önkormányzat 2019. április 11-én kötött szerződést az MNV Zrt.-vel és a BVOP-val. Kálmán Tibor (Fidesz-KDNP), Békés polgármestere elmondta: a város egy nyolchektáros, közművekkel ellátott ipari területet kap vissza, ahová aszfaltos út vezet. Hozzátette, már megkezdték a tárgyalásokat, hogy „élettel töltsék meg a területet”.

Az MTI tudósításából nem derül ki, hogy a BVOP a döntés okáról is tájékoztatta volna őket.

2019-ben még arról volt szó, a Komlóra tervezett börtönnel kapcsolatban, hogy az építkezés azért nem tudott addig elkezdődni, mert a BVOP közbeszerzéseire rendre magasabb árajánlatok érkeztek, mint a rendelkezésre álló összeg. Mint írták, a kormány idén úgy döntött, hogy biztosítja a hiányzó pénzt, ezután előbb az önkormányzat adta át állami tulajdonba az építési telket, most pedig az engedélyezési eljárás zárult le.

Képünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Arató László (EUrologus) EUrologus

Magyarország még mindig inkább a szigorban hisz, kevésbé foglalkozik a büntetés lélektanával a büntetés-végrehajtásban

A magyarországi büntetés-végrehajtási rendszer jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt években. A börtönök kapacitását bővítették, az intézményeket korszerűsítették - büntetés-végrehajtás szerint ez javította a szakmai munkát. A szabadságvesztés azonban csak az egyik büntetés-végrehajtási forma. Léteznek és a magyar jog is ismeri az alternatív büntetéseket, amelyek bizonyos körülmények között alkalmazhatók. Magyarországon azonban még gyerekcipőben jár ez a megoldás, a büntetőpolitika és a jogalkalmazás sokkal biztonságosabbnak és megbízhatóbbnak tartja, ha az elkövetőtől elvonják a szabadságát.