szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyikolaj Koszov 14 millió angol font – mintegy hatmilliárd forint – kimenekítéséről gondoskodott, mielőtt amerikai szankciós listára került.

A Direkt36 birtokába került belső banki dokumentumok alapján jól rekonstruálható, hogy Nyikolaj Koszov, a budapesti Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) korábbi elnöke, hogyan mentette meg offshore-vagyonát, mielőtt még amerikai szankciós listára került volna.

A levelezésekből kiderül, hogy Koszov és családja azt tervezték, hogy Nagy-Britanniához tartozó adóparadicsomokban tárolt vagyonukat Dubajba csoportosítják át. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, Koszov április 12-én került amerikai szankciós listára, a kémbanknak nevezett IIB-vel együtt.

David Pressman: Szankciós listán a "kémbank", Magyarország nem vette komolyan az aggályokat

Szerdán 17 órára sajtótájékoztatót hívott össze David Pressman a budapesti amerikai nagykövetség épületébe, ezen bejelentette, hogy az orosz alapítású, budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank több vezetője is felkerült az amerikai szankciós listára. Azt is elmondta, hogy aggasztó a magyar vezetés kapcsolata az orosz vezetéssel.

Miért éppen Dubaj?

A Direkt36-nak egy, az offshore üzleti világot kutató német politológus, Andrea Binder azt mondta, Dubaj máig üzletel orosz nagybefektetőkkel, akik a világ nagy pénzügyi központjaiból kiszorultak. Ráadásul a nyugati szankciók ellen is menedéket nyújt Dubaj.

A portál birtokába jutott dokumentumokból kiderül, hogy Koszov felvette a kapcsolatot egy olyan dubaji vagyontanácsadó céggel (M/HQ), amelynek portfóliójába többek között beletartozik a gazdagabb családok vagyonkezelése és kifejezetten ajánlja alapítványok létrehozását, amelyek alkalmasak családok vagyonának zökkenőmentes kezelésére, öröklési ügyek kontrollált intézésére, valamint vagyonvédelmet is jelentenek „hitelezőkkel, ellenséges felvásárlókkal” szemben.

Kémbank élén kémcsalád sarja

Koszov szülei egyébként mindketten a Szovjetunió hírszerzésénél dolgoztak, a Direkt36 azt írja, hogy konkrétan az anyja és az apja is kémek voltak. „Koszov édesanyja, Jelena Koszova volt az első női szovjet diplomata a New York-i szovjet ENSZ-képviseletnél – valójában azonban az amerikai atomtitkok ellopásában segédkezett. Édesapja, idősebb Nyikolaj Koszov szovjet tudósítóként dolgozott mellette New Yorkban, de valójában ő is kém volt” – írja a lap.

Koszov apja a 70-es évektől a KGB budapesti összekötője lett, ennek köszönhetően Koszov Magyarországon töltötte fiatalkorát.

A portál megjegyzi, hogy Koszov annak ellenére került az amerikai szankciós listára, hogy már tavaly szeptember óta hivatalosan nem bankelnök. Az azonban nem egyértelmű, hogy ha nem bankelnök, akkor milyen tisztséget tölt be, ugyanis még tavaly év végén is használta a hivatalos banki emailcímét, az egyik dokumentumban pedig ellentmondásosan nyilatkozott a dubaji vagyontanácsadónak arról, hogy politikai közszereplőnek minősül-e. Egyszer arra utalt, hogy már nem tölt be vezető tisztséget az IIB-ben, máshol pedig azt írja, hogy még mindig aktív bankelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!