szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Nem mindenki van elragadtatva az ötlettől.

Nagyvállalatokra kirótt uniós adókból lehetne finanszírozni a jövő évi közös költségvetést - ezt javasolja az Európai Parlament, amely a jövő évi költségvetést vizsgálta, és rájött: nagy lyuk tátong benne méghozzá azért, mert a közösen fölvett helyreállítási hitel kamatai jócskán megnövekedtek az általános alapkamatemelés miatt.

356-199 arányban meg is szavazta az Európai Parlament az erről szóló jelentést. Csak az euroszkeptikus pártok szavaztak a javaslat ellen, mert ők ellenzik a közös uniós adózást. Szerintük a jövő évre tervezett 160-180 milliárd eurós költségvetésből kellene megtalálni a szükséges összeget a közös kölcsön kamatainak törlesztéséhez.

A többség viszont azzal érvel, hogy nemcsak a közös kölcsön törlesztése miatt lesz szükség jövőre nagyobb költségvetésre, hanem azért is, mert a klímaváltozás elleni küzdelmet és az ukrajnai háborút is finanszírozni kell.

“Azzal a dogmával, hogy a tagállamok GDP-jének 1 százaléka jut az uniós költségvetésbe, nem tudunk mit kezdeni. Egészen egyszerűen nem elég a pénz. Itt van Ukrajna, a stratégiai autonómia, a klímaváltozás elleni harc és a digitális áttérés, szóval több pénzre van szükségünk” - nyilatkozta a Politiconak a jelentés egyik szerzője, Valérie Hayer, aki a francia liberálisokat képviseli az Európai Parlamentben.

Az Európai Unió 724 milliárd eurós közös kölcsönt vett fel a pandémia utáni helyreállítás céljára. Ebből kapnak a tagállamok vissza nem térítendő támogatást és olcsó hitelt. Csakhogy amikor a kölcsönt az Európai Unió felvette, akkor az alapkamat 0,1 százalék volt, most viszont 3 százalék. Az adósságtörlesztés jövőre több mint 15 milliárd eurót visz el a közös költségvetésből. Ez komoly összeg, az egész költségvetés körülbelül 10 százaléka.

Mit javasol az Európai Parlament? Új adót a kriptopénzekkel végzett műveletekre és a pénzügyi átutalásokra, ezenkívül pedig az olyan cégekre, amelyek alulfizetik dolgozóikat, például a létminimumhoz elegendő összeg alatt foglalkoztatnak.

Ha ezt nem fogadják el a tagállamok, akkor két megoldás kínálkozik: csökkenteni kell egyes tételeket az uniós költségvetésben vagy pedig a tagállamok vállalják, hogy többet fizetnek be, mint a GDP 1 százaléka.

Politikai szembenállás

A három legnagyobb parlamenti frakció: a Néppárt, a szocialisták és liberálisok támogatták a közös adózást, a két szélsőjobboldali tömörülés leszavazta azt mondván, költsön az Európai Unió kevesebbet.

Az Európai Bizottság várhatóan nyáron teszi közzé költségvetési tervezetét. “Nagy a szakadék az Európai Parlament és a bizottság között. Vannak olyan fukar tagállamok, melyek nem akarnak többet befizetni, de valakinek finanszíroznia kell a helyreállítási hitel kamatait” - hangsúlyozza Eider Gardiazabal spanyol szocialista képviselő, aki a brüsszeli Politicónak nyilatkozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!