szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A világ legnagyobb rizsexportőre csaknem felére csökkenti kivitelét azzal, hogy felfüggeszti a nem baszmati fehér rizs kiszállítását az 1,4 milliárd lakosú országból. A világ legnépesebb országában a rossz időjárás miatt rizshiány és áremelkedés alakult ki, melyet Narendra Modi kormánya exportkorlátozással kíván enyhíteni.

Több mint 40 százalékát adja a világ rizsexportjának India, ahol a monszun heves esőzései tönkretették a termés egy részét. Emiatt egy hónap alatt 3 százalékkal emelkedett a rizs ára Indiában, ahol ez alapélelmiszernek számít. A szegényebb néprétegek számára ilyen áremelkedés katasztrófát jelent. Egy év alatt 11,5 százalékkal lett drágább a rizs Indiában - közölte az élelmezési minisztérium megindokolva a nem basmati fehér rizs átmeneti export tilalmát. Tavaly India 22 millió tonna rizst exportált, és ebből 10 millió tonna volt a nem basmati fehér rizs.

Jövőre választásokat tartanak Indiában, ezért Narendra Modi kormánya ügyel arra, hogy ne szaladjanak el az árak. Emiatt korlátozta a búza exportját is. Aztán amikor kiderült, hogy a cukornádat is kedvezőtlenül érintette az időjárás, akkor a cukor kivitelt is korlátozták.

Ez nagyobb csapás lehet a globális piacra, mint az ukrajnai háború

Putyin elnök nem hosszabbította meg az ukrán-orosz gabonaegyezményt, és ez feldúlhatja a világ búza és kukorica piacát. India kormányának döntése a rizsről még súlyosabb csapás lehet a globális piacra.

“Az indiai rizsexport korlátozása sokkal gyorsabban befolyásolhatja a világpiacot, mint Putyin háborúja Ukrajnában tette ezt a búzával”- nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek az indiai rizsexportőrök szövetségének elnöke. Krisna Rao szerint “a részleges exporttilalom nagyon fájdalmas lesz azoknak az országoknak, melyek máshonnan nem tudják pótolni a kieső rizsmennyiséget.”

11 éves csúcson a rizs ára

Több mint hárommilliárd ember számára alapvető élelmiszer a rizs, melynek 90 százalékát Ázsiában termesztik. India után Vietnam és Thaiföld számít a legnagyobb rizsexportőrnek, de ennek a két országnak nincs olyan nagy készlete, amely pótolni tudná a kieső indiai exportot.

Különösen az afrikai országok szenvedik meg az indiai rizsexport korlátozását: Benin, Szenegál, Elefántcsontpart, Togo, Guinea stb. Két Indiával szomszédos ázsiai ország is bajba kerülhet: Banglades és Nepál.

Az indiai kormány tisztában van azzal, hogy mennyire fontos a rizstermés növelése: felemelték a rizs felvásárlási árát 6 százalékkal. Csakhogy az időjárás nem kegyes a rizstermesztő gazdaságokkal: egyes indiai államokban túlságosan sok esőt hozott a monszun, és emiatt tartósan víz alá kerültek a földek. Más államokban viszont kevés esős nap volt, ezért aszály pusztít. A parasztgazdaságok idén 6 százalékkal kisebb földön termesztenek rizst, mint tavaly.

Az El Nino hatás az egész világon rossz termést ígér, és emiatt hiány és áremelkedés várható. Vietnam 2011 óta a legmagasabb áron exportál rizst. Kína és a Fülöp-szigetek, melyek általában Vietnamból és Thaiföldről vásárolnak rizst, ezentúl magasabb árat kell, hogy fizessenek - írja a Reuters, amely arra is utal: Peking és Manila meg tudja fizetni a drágább rizst, de az afrikai vevők jórésze nem, ezért az indiai exportkorlátozás rájuk méri a legnagyobb csapást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!