Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Napokkal a minisztérium nyilvános, hitelkamatokkal kapcsolatos ötletelése után először érdemi erősödést mutatott a magyar deviza.
Az euróval szembeni 387,5 körüli nyitóértékről erősödéssel kezdte a napot a forint január 25-én: a magyar deviza egy lendülettel bevette a 385-ös szintet. Majd némi gyengülés után az árfolyam visszatért a 386 alatti sávba.
Pár nappal korábban az euró-forint árfolyam még a 382-383-as szinten mozgott.
A forint azt követően váltott lejtmenetbe, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakértői publikálták a Portfolio.hu-n „vitaindítónak” nevezett elemző cikküket. Ebben arról értekeztek, hogy indokolt volna újragondolni a változó kamatozású hitelek referencia kamatlábait. Egész pontosan amellett érveltek, hogy a bankközi kamatlábak (a BUBOR-ok) helyett az alacsonyabb diszkontkincstárjegy-hozamokat kellene referenciaértékként használni.
A cikk szerint a váltás a vállalati hiteleknél lenne indokolt, de a Portfolio értesülései szerint a minisztériumban a váltás minden hitelre kiterjesztésén is gondolkoznak (tehát a lakossági hitelekre is kiterjesztenék). Ráadásul a már folyamatban lévő hitelszerződésekre is.
A Standard&Poor’s hitelminősítő elég gyorsan és elég határozottan reagált a minisztériumi vitaindításra a Reutersnek: A külföldi befektetői hangulat (...) épp most kezdett helyreállni a pénzügyi szektort célzó populista intézkedések sorozata után, ezt ásná alá az új javaslat. A vállalati hitelkamatlábakra vonatkozó magyar javaslat a legújabb a gazdaságot célzó, nem konvencionális eszközök sorában, az S&P elemzője szerint lényeges kockázatot jelent, és jelentősen csökkentheti a hazai bankok jövedelmezőségét.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.