Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Mi akartunk kanyarban előzni, de kicsúsztunk, a régiós versenytársak pedig köszönték szépen a lehetőséget.
Emlékezetes megszólalása volt Orbán Viktornak, amikor azt ígérte, hogy Magyarország kanyarban fogja megelőzni a régiót, azaz a nehéz gazdasági körülmények között is nyomjuk a gázpedált, aminek hamarosan meglesz az eredménye.
Nos, a valóság mást mutatott: a román gazdaság mind az egy főre jutó fogyasztásban, mint az egy főre jutó hazai össztermékben megelőzte a magyart. És bár lehet szépíteni a statisztikát azzal, hogy az uniós átlaghoz képest jobban erősödött a magyar gazdaság – ami a tavalyi évet leszámítva igaz is –, de éppen a közvetlen riválisaink azok, akik közben utolértek (pl a horvátok), esetleg megelőztek minket (a románok és a lengyelek), vagy éppen csökkentették hátrányukat (a bolgárok).
Mindeközben kommunikációban továbbra is erős a kormány, nemrég Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ismét meghirdette a célt: a magyar gazdaság fejlettségének 2030-ra el kell érni az uniós átlag 90 százalékát. Ehhez azonban óriási hátrányt kellene leküzdeni, egy ekkora növekedésnek pedig egyelőre sehogy sem látszik az alapja.
A témáról bővebben az e heti HVG-ben, illetve a hvg360-on olvashat.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.