szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Josep Borrell arról beszélt, hogy Magyarországnak nem szabadna, hogy beleszólása legyen abba, hogy az EU hogyan használja fel a befagyasztott orosz vagyonokat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Jogi kiskaput talált az EU arra, hogy megkerülje Magyarország vétóját, mellyel Budapest megakadályozná, hogy a befagyasztott orosz vagyonokon képződő bevételekkel az unió fegyvereket vásároljon Ukrajnának, írja a Financial Times. A lap szerint ezzel a lépéssel az EU a G7 előtt is szabaddá teheti az utat, hogy 50 milliárd dollárt fizessen Kijevnek.

Josep Borrell, az EU külpolitikai főmegbízottja konkrétumokról nem beszélt. Azt mondta a lapnak, hogy mivel Magyarország korábban ellenezte, hogy az EU későbbi felhasználásra elkülönítse a befagyasztott orosz vagyonokon képződő nyereségeket, “nem szabadna, hogy része legyen a pénz felhasználásáról szóló döntésnek.” Azt is elmondta, hogy a most felfedezett kibúvó “kifinomult, mint minden jogi döntés, de működni fog.”

Ha valóban meg tudják így kerülni a magyar vétót, akkor a G7 azon döntésének megvalósítása elől is elhárulhat az akadály, mely szerint decemberig 50 milliárd dolláros hitelt vennének fel Kijevnek, amelyet szintén a befagyasztott vagyonok jövőbeni nyereségeiből fizetnének vissza.

Az EU-ban közel 200 milliárd eurónyi orosz vagyont fagyasztottak be az ukrajnai invázió megindulása után, és az unió az év elején megállapodott abban, hogy a vagyonokon februártól keletkező nyereséget arra fordítják, hogy fegyvereket vásároljanak Ukrajnának. A Moszkva-szövetséges Magyarország régóta ellenzi, hogy az EU közös katonai segélyt nyújtson Ukrajnának, és blokkol hét olyan, szintén Kijev felfegyverzésével kapcsolatos döntést is, mely összesen 6,6 milliárd euróról szólna.

Magyarország sem marad azonban eszköz nélkül. Azt az uniós szankciót ugyanis, mellyel az orosz vagyonokat befagyasztották, az EU 27 országának félévente egyhangúlag meg kell újítania. Ezt tehát Budapest a következő alkalommal akár blokkolhatja is.

Borrell azt is elmondta az FT-nek, hogy Brüsszel hasonló alkut ajánlott fel Magyarországnak, mint amilyet múlt héten a NATO Orbánnak. Vagyis felajánlották, hogy Budapest a továbbiakban kimaradhat az Ukrajnát támogató tevékenységekből, ha cserébe nem vétóznak – de ezt a magyar fél elutasította.

“Felajánlottuk Magyarországnak: az önök pénzét semmilyen módon nem fogjuk Ukrajna támogatására fordítani. Nem csak halált okozó eszközökre, hanem semmire se fogjuk költeni. Vigyék el a pénzüket. Vegyék ki a dobozból. Nem akarjuk felhasználni a pénzüket. De Magyarország nemet mondott. Még ha fel is ajánlották nekik, hogy nem lesznek a csapat tagjai, és a pénzüket nem használják fel Ukrajnára érdekében… az nem volt elég” – mondta Borrell.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!