szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Putyin szóvivője szerint Kijev politikai okokból korlátozza a magyar és szlovák olajtranzitot, Moszkva pedig nem tud mit tenni. Erre reagálva Szijjártó Péter kijelentette, Ukrajna döntése az orosz Lukoiltól származó olaj tranzitjának leállításáról veszélyezteti Szlovákia és Magyarország hosszú távú ellátásbiztonságát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem sokkal azt követően, hogy Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt állította, hogy Magyarország és Szlovákia felé megszakadó Lukoil-szállítások súlyos következményekkel járhatnak, de az orosz fél nem tud mit tenni, mert az ukránok politikai döntést hoztak, Szijjártó Péter külügyminiszter a Reuters szerint kijelentette, hogy Ukrajna döntése az orosz Lukoiltól származó olaj tranzitjának leállításáról erősen veszélyezteti Szlovákia és Magyarország hosszú távú ellátásbiztonságát.

„Átmeneti megoldásokkal stabilizálni tudtuk a helyzetet, de ezek még a közeljövőben sem lesznek elegendőek”

– mondta Szijjártó Péter.

Hozzátette, „az ukrán hatóságok hajlandóságot mutattak arra, hogy megoldást találjanak a helyzetre, de ezek a kísérletek azóta elhalványultak”.

Nem sokkal korábban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arról beszélt, hogy Ukrajna politikai megfontolások miatt úgy döntött, hogy korlátozza az Oroszországból Szlovákiába és Magyarországra irányuló olaj tranzitját a Barátság (Druzsba) kőolajvezetéken keresztül, a helyzet rendezése pedig nem Moszkvától függ.

“Nem hiszem, hogy kapcsolatba léphetünk az ukrán tranzitvállalatokkal. És a döntést valószínűleg nem technikai, hanem politikai szinten hozták meg, itt nem létezik köztünk párbeszéd. Ezért valóban elég kritikus a helyzet az ügyfeleink számára, bár ez nem rajtunk múlik”

– mondta Peszkov arra a kérdésre, hogy Moszkva megpróbálja-e feloldani a tranzitot ezen az útvonalon, vagy más szállítási útvonalakat kezd keresni.

A TASZSZ hírügynökség kiemeli, hogy a szlovák gazdasági minisztérium korábban megerősítette, hogy a Lukoil olajszállításait felfüggesztették, miután Kijev feketelistára tette a vállalatot. A szállítások elmaradása kritikusan érintheti a Mol tulajdonában lévő Slovnaft pozsonyi finomítójának működését.

A létesítményben finomított olaj nagyjából kétharmada Oroszországból származik, melyet az ukrán területen futó Barátság vezetéken keresztül szállítanak.

A Reuters hírügynökség információi szerint Szlovákia felé radikálisan esett az olajszállítmányok mennyisége a korábban tervezetthez képest, Magyarország felé mérsékelt volt a csökkenés, a csehek felé pedig a tervezett mennyiségek áramlottak.

Oroszország a szankciók ellenére továbbra is szállíthat kőolajat a tengerparttal nem rendelkező uniós országokba, köztük Magyarországra és Szlovákiába, a Barátság vezetéken keresztül.

Az extrém nyári forróság már az üzemanyag-ellátást is veszélyezteti

Nem ilyen nyári hőségre tervezték az európai és észak-amerikai olajfinomítók többségét, a kánikula miatt már egyre gyakrabban kell lejjebb tekerni a termelésüket. A Mol hazai finomítója még bírja, ám a lengyel Orlennél a múlt héten nagyon rezgett a léc. Az USA-ban a forróság mellett az egyre szélsőségesebb trópusi viharok is veszélyeztetik a termelést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!