Tetszett a cikk?

Az állami cégeknek 5 százalék személyi költséget kell megtakarítaniuk.

Sok gazdasági tárgyú döntés jelent meg a szerda esti Magyar Közlönyben. Például az állami cégeknek 5%-os költségmegtakarítást kell elérniük, bár ez nem mindegyikre vonatkozik: több tucat kivételt sorol fel a rendelet melléklete, és a miniszterek is átcsoportosíthatnak a fejezetükön belül. Viszont ha egy olyan társaság, amely nem kap kivételes bánásmódot, nem teljesíti a megtakarítást a 2024. évben, a fennmaradó összeg kétszeresét köteles megtakarítani a 2025. évben. A rendelet az ukrajnai háborús veszélyhelyzetre hivatkozva született.

A kormány törölte néhány korábbi határozatát: például azt, hogy Magyarország területén állami tulajdonú cementgyár épüljön. Igaz, az erről szóló megvalósíthatósági tanulmány benyújtásának határideje úgyis rég lejárt. Emellett nem szereznek be 50 darab két áramrendszerű, 230 kilométer/óra maximális sebességre képes villamos mozdonyt, és elvettek egy félmilliárdos vasútfejlesztési keretet is.

Néhány határidőt is kitoltak, így az Üllői út – a ferihegyi repülőtérre vezető út – Kőér utca – Gyömrői út – a ferihegyi repülőtérre vezető út fejlesztése építési engedélyeinek megszerzésére, kiviteli terveinek és tenderdokumentációjának elkészítésére a jövő év végéig van idő – eredetileg már el kellett volna készülnie.

Hasonlóan halasztják az Esterházy-kastély néhány állagmegóvó beavatkozását, bár ezeket egy korábbi döntés azonnalinak minősítette. Ugyancsak a jövő évre tolódik az építőipari ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű nyersanyagok és termékek vonatkozásában fennálló állami elővásárlási és vételi jog gyakorlásához szükséges jogi, műszaki és gazdasági feltételek kidolgozása.

Az egyik határozatból pedig az derül ki, hogy a kormány „tudomásul veszi a Kék Bolygó Klímavédelmi Kockázati Tőkealap magántőkealappá történő átalakulását”, mégpedig „tevékenységének bővítése és Magyarország környezet- és klímavédelmi céljainak elérése érdekében”. Ez Áder János volt köztársasági elnök programja, a magántőkealapoknak pedig az a lényegük, hogy a bevont tulajdonosok kideríthetetlenné válnak.

Összesen nettó 1452 milliárd forintnyi eszközt tartanak magántőkealapokban a NER csúcsvállalkozói – írta a tavalyi beszámolók alapján készített összesítésében a Válasz Online.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!