szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Két nagy kínai brókercég egyesülése nyomán egy 226 milliárd dollár értékű eszközt kezelő óriás jön létre.

A két jókora kínai, állami hátterű brókercég egyesülése nyomán egy 230 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező piaccég jön létre. A lépés Peking törekvését szolgálja, hogy konszolidálja az 1,7 billió dolláros iparágat – számolt be a Reuters.

A sanghaji székhelyű Guotai Junan Securities részvénycserével vásárolja fel versenytársát, a szintén sanghaji központú Haitong Securitiest. A deal a szabályozó hatóságok és a részvényesek jóváhagyásától függ.

Az egyesülés után létrejövő vállalat 1,6 billió jüan (226 milliárd dollár) teljes eszközállományával megelőzi majd az eddigi piacvezetőt, a Citic Securitiest. (600030.SS)

Ez az egész iparágra kiterjedő konszolidáció kezdetét jelzi, amely további összeolvadásokat hoz a nagy kínai brókercégek között – kommentált a történteket Huang Yan, a Shanghai QiuYang Capital Co. alapkezelője.

A pekingi vezetés új irányelvekkel ösztönzi a fúziókat, felvásárlásokat és a szerkezetátalakítást az iparágban, amelyben több mint 140 kínai és külföldi szereplő versenyez.

A kínai értékpapír-felügyelet korábbi bejelentése szerint a cél az, hogy öt év alatt körülbelül 10 vezető intézményt, 2035-re pedig két-három nemzetközileg versenyképes befektetési bankot és intézményt alakítsanak ki.

Mi is volt a Quaestor-bukás, a legnagyobb befektetői átverés és kinek lett haszna belőle?

Tudatlanság és mohóság, kormányzati kapcsolatokkal kérkedő, gátlástalan hazardőr kötvénykibocsátó, hatósági lazaság – mindez együtt vezetett ahhoz, hogy a 2015 tavaszán bedőlt Quaestor-birodalmat fenntartó 32 ezer kisbefektető a kivételes kártalanítás ellenére is százmilliárdnyit vesztett. Tiborcz István és körei jól jártak. Hétfőn érkezik az elsőfokú ítélet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!