Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A Gazdasági Versenyhivatal vezetője – magánvéleményként címkézve a megfogalmazását – azt mondta, a szegedi bíróság hibázott, amikor az Európai Bíróságra vitte annak tisztázását, hogy jogszerű volt-e az állami árstoprendelkezés és az az alapján kiszabott bírságok.
„Ha én egy magyar bíró vagyok, el sem mentem volna az uniós bírósághoz ebben az ügyben előzetes döntéshozatali eljárásban” – mondta a 24.hu podcastjában Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke magánvéleményének hangot adva azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bíróság ítélete szerint a fogyasztóvédelem jogsértően bírságolta meg a SPAR-t az árstopszabályok megsértése miatt.
A GVH-elnök szerint tudható volt, hogy milyen álláspontra helyezkedik az uniós bíróság, állítása szerint nem a fogyasztók javát szolgálóra. Szerinte a kormánynak és a GVH-nak viszont ez a dolga, „a magyar emberek védelme”.
Rigó Csaba Balázs – akár magánvéleménye – több szempontból aggályos:
Az osztrák tulajdonú SPAR és a fogyasztóvédelmi hatóságként a céget megbírságoló kormányhivatal vitájában a Szegedi Törvényszék kérte az európai közösség legfelsőbb bíróságának állásfoglalását. A SPAR nyakába nem azért varrt fogyasztóvédelmi bírságot a hivatal, mert túl drágán – az eredeti hat termékcsoport esetében a 2021. októberi állapothoz fixált hatósági árnál drágábban – árult volna termékeket, hanem mert az ellenőrzés nem talált elégséges – a 2021-es és 2022-es napi szintben meghatározott – készleteket.
A boltokban mindig volt az ellátáshoz elégséges készlet, előfordult, hogy akár további 10-20 napra is – közölte a SPAR a HVG-vel. A kiskermulti szerint úgy kaptak számtalan alkalommal összességében milliárdos nagyságrendű bírságot, hogy a vevők a hatósági áras termékekhez mindig hozzá tudtak jutni.
Az Európai Bíróság ítélete általában véve mondta ki, hogy
a magyar élelmiszerárstop uniós jogba ütközött – éppenséggel azért, mert a hatósági árakkal és kötelező készletezéssel operáló, teljes ellátási láncokban zavarokat keltő árstoprezsim a célokhoz mérten aránytalanul korlátozta a piaci versenyt.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pár nappal az ítélet után sajtótájékoztatón azt nyilatkozta: a SPAR egyebek mellett azzal, hogy bíróságon is fel merészelt lépni a magyar kormány ellen, „politizálni” kezdett, „és ebben a térben mások a szabályok”.
A – papíron a kormánytól független – Gazdasági Versenyhivatal pedig bejelentette: utóvizsgálat keretében vizsgálja a SPAR által korábban vállalt kötelezettségek végrehajtását. A kiskereskedelmi cég – a GVH 2020 decemberében lezárult vizsgálatában – többek között azt vállalta, hogy új, regionális beszállítói rendszert alakít ki, növeli a magyar kistermelő beszállítók értékesítési lehetőségeit, emellett új munkahelyeket is teremt.
Ezzel kapcsolatban Rigó azt mondta, az utóvizsgálat nem áll összefüggésben a kormány és a SPAR vitájával.
A GVH egyébként a Nemzetgazdasági Minisztérium kezdeményezésére egy másik, a SPAR-t is érintő panaszeljárást is folytat. A minisztérium azt vélelmezi, hogy a kiskereskedők „túlzó”, jelentős áremeléseket hajtottak végre. Ráadásul „egyidejűleg” – épp a kötelező akciózás kivezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a kötelező akciózás kivezetésével életbe lépett az a szabály, miszerint a kiskereskedők nem értékesíthetik a termékeket beszerzési ár alatt. Így egyes termékek esetében a kereskedők egyenesen áremelésre kényszerültek.
Rigó Csaba Balázs szerint „az azért elgondolkodtató, ha ugyanazokat az adatokat töltik föl mindannyian hajnalban az Árfigyelőbe”.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
A másik azt válaszolta, hogy ő nem tett ilyet. Ez is szerepel a június 12-én történt katasztrófa vizsgálati jelentésében.
A világ egyik legismertebb séfjét is fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.