szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az osztrák kormány egymilliárd euróra emelte a szövetségi katasztrófaalapot.

„Nem napokat, heteket vagy hónapokat, hanem éveket vesz majd igénybe” az áradások okozta károk helyreállítása Ausztriában – közölte Johanna Mikl-Leitner, Alsó-Ausztria tartomány kormányának elnöke, aki szerint „nemzeti összefogásra” lesz szükség az újjáépítéshez.

Az osztrák fővárost, Bécset is körbeölelő Alsó-Ausztria tartományt különösen súlyosan érintette a Lengyelországot, Ausztriát és Csehországot az elmúlt napokban sújtó árhullám.

„Még soha nem volt ilyen dimenziójú, az egész tartományt sújtó árvíz Alsó-Ausztriában” – fogalmazott a tartományi kormány elnökének helyettese, Stephan Pernkopf. Mint mondta, a 2002 óta megvalósított 800 árvízvédelmi projekt bevált, ezek most „jelentős anyagi károkat és sok szenvedést előztek meg”.

A régióban az esőzések nyomán csaknem másfél ezer épület vált lakhatatlanná, mára ez a szám mintegy háromszázra csökkent. A hatóságok egyelőre nem tudták felmérni pontosan a károk mértékét.

Közben az osztrák kormány egymilliárd euróra (mintegy 395 milliárd forint) emelte az infrastruktúra helyreállítására és a magántulajdonban keletkezett károk megtérítésére is felhasználható szövetségi katasztrófaalapot.

Az árvízhelyzetről szóló további híreinket itt olvashatják

Hogyan válhatott ennyire pusztítóvá a Borisz ciklon?

Egyedi időjárási jelenség alakult ki szeptemberben Európában, amelyet nagyban súlyosbított az egyáltalán nem egyedi klímaváltozás és a rekordmeleg európai nyár. A kilátásaink sem biztatóak: a jövőben egyre több ilyen időjárási jelenség várható a kontinensen, és ezek egyre intenzívebbek is lesznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!