szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Egyre kevesebb produkció készül, leépítések mindenütt, ezért Los Angeles főpolgármestere munkacsoportot hozott létre Hollywood megmentésére: 681 ezren dolgoznak a szórakoztatóiparban, amely 115 milliárd dollárral járul hozzá a régió gazdaságához.

Rossz hírek sora érkezik Hollywoodból: 15 százalékkal csökkentette a létszámot a Paramount filmstúdió, amely egyesül a Skydance-szel. Ez már a második karcsúsítási hullám – számolt be a BBC.

Sehol oly gyorsan nem növekszik a munkanélküliség az Egyesült Államokban, mint a filmgyártásban, amely nem is oly rég még rohamtempóban gyártotta a tartalmakat az egész világ számára.

Csakhogy tavaly beütött a krach: a színészek és a forgatókönyvírók egyszerre kezdtek sztrájkba, amely hónapokig húzódott. A filmesek a mesterséges intelligenciától tartottak – joggal. A sztrájkok végül megegyezéssel zárultak, de nem jött vissza a filmgyártás korábbi lendülete.

„A buborék kipukkadt” – magyarázza a helyzetet a Puck szaklap főszerkesztője. Matthew Belloni szerint „a válság a helyes kifejezés a mai helyzetre. Próbálok nem túlságosan vészjósló lenni, de az emberek többsége krízist érez Hollywoodban”.

Pénzügyi hullámvasút

A Netflix streamingszolgáltató és a többiek a Wall Street kedvencei voltak mindaddig, amíg egyszer csak megindultak lefelé.

„A tartalomgyártó cégek piaca túlságosan is magasra jutott, a részvényeket túlárazták. A csúcsidőszakban 600 sorozatot forgattak egyidejűleg Hollywoodban, aztán leállás jött. A Netflix összecsuklott, a többi hasonló cég szintúgy. Bár a Netflix időközben magához tért, a többiek nem” – értékelt a Puck főszerkesztője.

Ezt az Egyesült Államokban mindenütt megérezték: 40 százalékkal kevesebb produkció készül az idei második fél évben, mint 2022-ben. Ennek pedig egyenes következménye az elbocsátási hullám: augusztusban 14,5 százalék volt a munkanélküliségi ráta a filmes és tévés ágazatban az Egyesült Államokban.

A valóság ennél is szomorúbb lehet, mert sokan be sem jelentkeznek a munkaügyi hivatalokban. A baj az, hogy az egész világon gondokkal küzd az ágazat: a televíziós és filmes produkciók száma 20 százalékkal csökkent globálisan az idei második negyedévben.

Los Angeles főpolgármestere, Karen Bass is aggódik Hollywood miatt, mert a konkurencia igyekszik elszipkázni a tartalomgyártó-ipart, amely oly sok pénzt és dicsőséget hozott az USA második legnagyobb városának. Adókedvezményekkel vonzza a filmes és videós cégeket sok más amerikai nagyváros és állam, sőt, a külföldi konkurencia is egyre nagyobb.

360 forgatókönyvíró sztrájkja. Sztrájkoló írók táblákkal vonulnak a sztrájkvonalban a Writers Guild of America sztrájk negyedik napján a Netflix előtt a kaliforniai Hollywoodban 2023. május 5-én
AFP / Frederic J. Brown

Mégsem pánikolnak

Hollywoodban még sincs pánik: „Az itteni cégek egyedülálló módon tudják felhasználni a tehetségeket arra, hogy új, kreatív produkciókat hozzanak létre. Hollywoodban amúgy is mindig válságról beszélnek, mert a technikai újítások állandó változást jeleznek. Itt mindenki tisztában van azzal, hogy új dolgokkal kell előállni, friss produkciókkal, amelyek azt mutatják, hogy nem úgy kell a dolgokat intézni, mint eddig” – hangsúlyozza a hollywoodi színészliga főtárgyalója, aki sikerrel zárta a sztrájktárgyalásokat a munkaadókkal. Duncan Crabtree-Ireland optimista a jövővel kapcsolatban.

A szakember most azokat a sztrájkoló videószínészeket képviseli, akik a filmszínészekhez hasonló garanciákat akarnak kiharcolni a mesterséges intelligencia alkalmazásával szemben. „Hollywood mágikus vonzerejének épp az a titka, hogy fel tudja használni a technikai változásokat arra: még jobb produkciókkal álljon elő.”

Aláírták a hollywoodi színészek sztrájkját lezáró, milliárddolláros egyezséget

A megállapodás már november elején megszületett, azóta forgathatnak is a sztárok, de csak most vált hivatalossá a szerződés, amely alapján a következő három évben dolgozhatnak Hollywoodban a legnagyobb színész-érdekképviselet tagjai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!