szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kevés embert érintene, de busás bevételt és számottevő kibocsátáscsökkentést hozhatna a gyakran repülők adója, ami egyelőre csak egy ötlet.

Meg kellene fontolni a légitársaságok törzsutasainak megadóztatását egy tanulmány szerint, amely arra jutott, hogy ha bevezetnék a „jet-setter” – vagyis az évente rendszeresen többször is repülőgéppel utazókra kivetett – adót, azzal ötödével csökkenthető lenne a repülés szén-dioxid-kibocsátása és ezzel a globális felmelegedés, és még évente 64 milliárd eurós bevétel keletkezne anélkül, hogy az emberek többségének pluszköltséget jelentene. 

A New Economic Foundation által vázolt elképzelés alapján az évi egyen felüli minden extra oda-vissza légi út után fokozatosan emelkedő adót fizettetnének meg a légi utasokkal. A lépés a legtöbbet repülő 5 százalékot érintené – tőlük jönne az adóbevétel több mint fele –, a lakosok 72 százaléka viszont meg sem érezné, hiszen évi egyszer vagy még annyiszor sem repül.

A gyakran repülők adójából keletkező bevételeket a fenntarthatóbb közösségi közlekedés – vasút, buszok – fejlesztésére lehetne fordítani, egyúttal csökkentené a szükségtelen repülések számát is. 

„Jelenleg nincs különbség aközött, aki csak évente egyszer repül, hogy meglátogassa a családját, és aközött, aki tizedszerre repül el a tengerparti nyaralójába” – idézte a The Guardian Magdalena Heuwiesert, a fenntartható közlekedésért kampányoló Stay Grounded munkatársát, a tanulmány társszerzőjét. 

A felvetés hatását modellezték is, és arra jutottak, hogy 2028-ig 26 százalékkal csökkenne az utasok száma és 21 százalékkal a légi közlekedés által kibocsátott szén-dioxid-mennyiség, ahhoz képest, ha nem történne ilyen intézkedés. Az adónem mértéke 0 százalék lenne minden 12 hónap első oda-vissza repülésénél, de 100 euróval terhelnének meg minden további, 12 hónapon belüli újabb oda-vissza utat, ezenfelül pluszköltséget raknának a hosszabb távú utakra és az első osztályra szóló jegyekre is.

Riasztó adatok jöttek, most már folyamatosan rekordmelegek a Föld óceánjai, és ez nagyobb baj, mint gondolná

Az óceánok hőmérséklete 2023-ban – immáron az egymást követő ötödik évben – ismét rekordmeleg volt, és a felmelegedés tendenciája akkor is folytatódik ebben az évszázadban, ha mérséklődik az üvegházhatású gázok kibocsátása – állítja egy csütörtökön közzétett tanulmány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!