Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Generációk óta azt tanulják a magyarok és az oroszok is, hogy mindent személyes kapcsolatokkal lehet elintézni, erre telepedett rá az állam. A korrupció és az elnyomás is sokkal durvább Oroszországban, miközben a magyar vezetők szándékai is lehetnek hasonlóak – erről beszéltek a Transparency International Magyarország rendezvényén az Alekszej Navalnijról szóló film levetítése után.
Kevés erősebb kezdése lehetett volna a Transparency International Magyarország korrupcióellenes világnapra szervezett rendezvényének, mint az, hogy levetítették Daniel Roher Oscar-díjas dokumentumfilmjét az azóta egy börtönben meggyilkolt Alekszej Navalnij 2020-as megmérgezéséről, a nyomozásról, amelynek a végén az álnéven bemutatkozó Navalnijnak az egyik megmérgezője telefonon elmesélte, hogyan próbálták megölni, és végül miként tért vissza a legismertebb orosz ellenzéki Moszkvába. Ebből kiindulva beszéltek a rendezvény vendégei az orosz rendszerről és arról, hogy ezt mennyire követi Magyarország.
E rendszereknek van egy olyan imidzse, hogy profi módon működtetik, tökéletesen meg vannak tervezve, eközben viszont amatőr hibákat követnek el – mondta Jancsics Dávid korrupciókutató, a San Diego-i Egyetem tanára. Ennek a csúcsa az volt, amikor Navalnij kémfőnöknek kiadva magát felhívta a merénylőjét, aki aztán egy 45 perces telefonhívásban mondta el a mérgezés részleteit.
Navalnij már korábban is politizált, de akkor lett híres, amikor a 2011-es választás környékén a korrupció ellen tüntetők élére állt. Ez volt az az időszak, amikor egyre több orosz érezte úgy, hogy a kormányzattól nemcsak azt várják el, hogy folyamatos növekedést biztosítson, hanem a korrupció visszaszorítását, a bíróságok tisztaságát, azaz jellegzetesen a nagyvárosokban élő középosztálynak fontos üzeneteket – emelte ki Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő. Azt is hozzátette:
az igazán nyugtalanító az, hogy az orosz társadalommal mit tesz a rezsim, hogy mennyire erősen próbálja meggyőzni az embereket a hatalmon lévő kör arról, hogy Oroszország nem európai.
És ezen a ponton el is értünk ahhoz: mit gondolnak arról az orosz rendszer szakértői, amit gyakran mond a magyar ellenzék, hogy a NER valóban olyan kicsiben, mint a putyini rendszer? – tette fel a kérdést Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója.
A szándékok kitapinthatóak, de a külső korlátozás működik – mondta erre Takácsy Dorka Oroszország-szakértő. Nem tartunk ott, ahol Oroszország, de vannak motívumok, amelyek azonos irányba mutatnak; a hatalom központosítása, a fékek és ellensúlyok kiiktatása ilyen. De minket a rendszerünk kívülről korlátoz, az EU itt be tud avatkozni, amikor olyan törvényeket hoznának, amelyek akár orosz szabályok szóról szóra fordításának is tűnhetnek. A propagandában és annak működtetésében viszont nagy hasonlóságok fedezhetők fel – a Kreml lehetőségei persze tágabbak, de a törekvések megvannak Magyarországon is.
Még a régi rendszerben hozzászoktunk ahhoz mi, magyarok és az oroszok is, hogy a személyes kapcsolataikkal próbálják elintézni azt, amit az állam nem tud megadni nekik. Ez a mentalitás tovább él, „még mindig arra jár az agyunk, hogy van-e valaki, aki ismerős, ismersz-e egy olyan dokit, aki tudna nekem segíteni” – mondta Jancsics Dávid. Ezek a hálózatok alapvetően nem korruptak, sőt egy szintig még hasznosak is tudnak lenni – ha az állam nem képes ellátni a feladatát, akkor legalább így kijárják az emberek maguknak, amire szükségük van –, de felhasználhatóak korrupcióra akkor, ha valakinek ez a célja. A 2010-es választások után ezek megváltoztak és átpolitizálódtak: míg korábban nem vártak el politikai lojalitást, most már igen. Takácsy Dorka ehhez azt tette hozzá, szerinte ez a mentalitás lehetett az egyik oka annak, hogy Oroszországban szétlopták a hadsereget is, anélkül, hogy az állam vezetői észrevették volna.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.