szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök maga is fegyverként tekint a vámokra, így egy hasonló európai intézkedést kihívásként értelmezhet.

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében hozott, kevéssé ismert európai uniós szabályok komoly akadályt jelentenek az európai–amerikai gázüzletre – figyelmeztetnek az iparági szakértők és politikusok a Politico tudósítása szerint.

Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy ha az Európai Unió nem akar bénító kereskedelmi vámokkal szembesülni, „az egyetlen dolog, amit gyorsan megtehetnek, hogy megvásárolják az olajunkat és a gázunkat”.

Bár az EU tisztviselői megerősítették, hogy nyitottak a Fehér Házzal való tárgyalásokra, szakértők szerint a kibocsátást szabályzó európai szabályok keresztbe tehetnek ennek a közeledésnek.

Az uniós országok 2027-ben kezdik el büntetni a vállalatokat, ha olyan üzemanyagot importálnak, amely nem felel meg az új metánkibocsátási szabályoknak. Ezeket az intézkedéseket a Biden-kormányzattal együttműködve dolgozták ki. Trump azonban nem ért egyet ezekkel a törekvésekkel, és ha az amerikai cégek ezen fellelkesülve nem tartják be a metánkibocsátásra vonatkozó európai szabályokat, őket is simán megbírságolhatják, amennyiben a termékeiket az európai piacon próbálják értékesíteni.

Az ezzel kapcsolatos feszültségnek már voltak jelei az elnök csütörtökön, Davosban elmondott beszédében is. Akkor Trump bár kijelentette, hogy garanciát vállal az Európának való gázszállításra, azt megelőzően az EU-val szembeni bírálatokkal sem fukarkodott. Ráadásul épp a magas európai vámokat, adókat és a sok megszorító, korlátozó jellegű szabályzatot nehezményezte. Azt is kijelentette, hogy szereti Európát, de az európai országok nagyon tisztességtelenül bánnak Amerikával.

A fosszilis energiahordozók előállításának egyik mellékterméke a kibocsátott metángáz, amely 84-szer erősebben melegíti fel az atmoszférát, mint a szén-dioxid. Emiatt az európai hatóságok elkezdték szigorítani a metánkibocsátás feltételeit, többek között megállapítottak egy kritikus értéket, amit nem haladhat meg a termék előállítása közbeni kibocsátás, ellenkező esetben 2027-től ezért az értékesítőnek pénzbüntetést kell fizetnie.

Ezzel a vonallal homlokegyenesen ellenkező irányba igyekszik Donald Trump, aki éppen a fosszilis energiahordozók gyártásának felpörgetését ígérte, és kevéssé érdekli, hogy ez mennyi metán kibocsátásával jár. Az egyik első elnöki rendeletében visszavont egy sor környezetvédelmi előírást, amelyek eddig korlátozták az energiahordozók belföldi termelését.

Anna-Kaisa Itkonnen, az Európai Bizottság szóvivője ugyanakkor arról beszélt a Politicónak, hogy az amerikai importgázra is vonatkozni fognak az uniós szabályok.

De nem csak az energiahordozók behozatalát fogja megvámolni környezetvédelmi alapon az EU, így fog járni 2026-tól az acél és a műtrágya is. Ezen intézkedések összességét pedig a Trump-kormányzat könnyedén veheti válaszként az elnök által belengetett vámpolitikára. Az elnök ugyanis Davosban azt is elmondta, hogy azok a vállalatok, amelyek nem Amerikában állítják elő a termékeiket, súlyos vámokra számíthatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!