szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Raiffeisen Bank lehet a régió nagy nyertese, az orosz leány ugyanis a csoport nyereségének 43 százalékát adta, de jelenleg nem tudják hazavinni. Hasonló helyzetben van a legnagyobb magyar gyógyszergyártó is.

Bukta Gábor, a Concorde elemzőjének vg.hu-n megjelent eszmefuttatása szerint az osztrák Raiffeisen Bank lenne a legnagyobb nyertese az orosz–ukrán háború végének – feltéve természetesen, hogy a szankciókat is feloldják Oroszország ellen.

Az osztrák bank orosz leánya a csoport profitjának 43 százalékát szállította 2024-ben úgy, hogy az évben 840 millió euró céltartalékot képeztek a Rasperiát elmarasztaló orosz bírósági határozat miatt. A Raiffeisen részvényértéke február eleje óta töretlen emelkedésben van, szűk két hét alatt 25 százalékot nőtt.

„A szankciók enyhülése, valamint az osztalék hazajuttatása az anyabankba óriási felértékelődéshez vezethet, hiszen részvényenként akár 12 euró készpénztöbblet állhatna rendelkezésére” – írja Bukta Gábor.

Szerinte a másik nyertes a Richter lehet, amelynek orosz üzletága a teljes bevétel 20 százalékát adja. A kiegyezés segítheti az orosz leányvállalatnál felhalmozódott készpénz hazamozgatását, valamint a rubel egy hete tartó erősödése „jelentős pozitív átértékelési hatást is gyakorolna a 2025-ös profitra”.

A Mol jelenleg nagyot nyer azon, hogy diszkontáron veszi az orosz olajat, másrészt, hogy az egekbe szöktek a gázárak Európában, habár ezt minimálisan beárazták a cég részvényeibe. A szankciók feloldása viszont akár balul is elsülhet a Molnak, mert az a cég profitabilitását a csökkenő gázáron és a szűkülő Brent–Ural-árkülönbözeten keresztül rombolhatja, annak ellenére, hogy a részvény megítélése javulhat – fogalmaz a Concorde elemzője. Az orosz kitettség miatt tehát jókora diszkont lehet beárazva a részvénybe.

Meglódultak az európai piacok

Kedden az európai tőzsdék eddig szárnyalnak, főleg a védelmi iparban aktív cégek emelkedtek nagyot, mert bár az orosz és az amerikai delegáció Szaúd-Arábiában az orosz–ukrán háború lezárásáról tárgyal, de a piac már az európai védelmi kiadások masszív emelkedését árazza be.

Hétfőn a páneurópai STOXX 600 index 0,5 százalékos pluszban zárt, miközben a védelmi és repülőgépipari részvényeket tömörítő mutató 4,6 százalékos növekedéssel történelmi csúcsra ért. Az index értéke több mint kétszeresére nőtt azóta, hogy Oroszország három évvel ezelőtt megtámadta Ukrajnát – írtuk a Reuters alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!